از پیدایش اینترنت در ایران اگر بخواهیم بدانیم باید از سال 1368 و پژوهشگاه دانش‌های بنیادی ایران شروع کنیم که برای اولین بار به شبکه بیت‌ نت متصل شد و هدف از این کار ارتباط علمی و پژوهشی با دانشگاه‌های دنیا برای ارسال و دریافت ایمیل یا همان نامه های الکترونیکی بود .

از پیدایش اینترنت در ایران اگر بخواهیم بدانیم باید از سال ۱۳۶۸ و پژوهشگاه دانش‌های بنیادی ایران شروع کنیم که برای اولین بار به شبکه بیت‌ نت متصل شد و هدف از این کار ارتباط علمی و پژوهشی با دانشگاه‌های دنیا برای ارسال و دریافت ایمیل یا همان نامه های الکترونیکی بود .

اما  استفاده وسیع تر از اینترنت سال ۱۳۷۲ آغاز شد که تنها شامل کاربران  دانشگاهی  بود و استفاده عمومی آن برای اولین بار توسط شرکت ندا رایانه فراهم شد.

تا دهه ۱۳۸۰ عمومی ترین روش دسترسی به اینترنت برای کاربران از طریق شماره گیری تلفنی بود که کاربران با خریداری کارت اینترنت و اشتراک ساعتی یا تماس با خطوط هوشمند که عمدتا با پیش شماره ۹۰۹ آغاز می شد به اینترنت دسترسی پیدا می کردند ، در سال های اولیه دهه هشتاد دسترسی به اینترنت توسط تکنولوژِی ADSL نیز فراهم گردید که دسترسی آن برای همه کاربران با توجه به استفاده از تکنولوژی PCM که برای افزایش ضریب گسترش تلفن ثابت مورد استفاده قرار گرفت فراهم نبوده و نیست ، تقریبا از سال ۱۳۸۶ سه شرکت همراه اول ، ایرانسل و تالیا شروع به ارائه اینترنت بر روی سیم کارت های خود با استفاده از تکنولوژی GPRS کردند که امروزه با پیشرفت تکنولوژی نسل های بعدی اینترنت بر روی سیم کارت ۳G و۴G مورد استفاده قرار می گیرد .

باید به این نکته نیز اشاره داشت که در حال حاضر با توجه به پروانه جدیدی که سازمان تنظیم مقررات با نام اپراتور مجازی تلفن همراه یا همان (MVNO) صادر کرده، شرکت هایی نظیر شاتل و های وب و … نیز

می توانند اینترنت , تماس صوتی روی سیم کارت ارائه نمایند ،ناگفته نماند که وایمکس نوعی دیگر از دسترسی به اینترنت که تقریبا از سال ۱۳۸۷ در ایران رواج یافت و به دلیل مشکلاتی که داشت چندان مورد استقبال قرار نگرفت.

ضریب نفوذ اینترنت

ضریب نفوذ اینترنت بر اساس شاخص‌های توسعه انسانی سازمان ملل اندازه‌گیری می‌شود. این سازمان بر اساس این شاخص‌ها کشورها را به چهار گروه عمده تقسیم می‌کند که عبارتند از:

کشورهای با شاخص‌های توسعه انسانی بسیار زیاد (شامل ۴۷ کشور)

کشورهای با شاخص‌های توسعه انسانی زیاد (شامل ۴۸ کشور)

کشورهای با شاخص‌های توسعه انسانی متوسط (شامل ۴۷ کشور)

کشورهای با شاخص‌های توسعه انسانی ضعیف (شامل ۴۵ کشور)

 آمار تعداد كاربران اينترنت و نسبت آن ها به جمعيت جهان

اطلاعات نمودار شماره ۱ نشان می‌دهد که بیشترین درصد نفوذ اینترنت در جهان به آمریکای شمالی اختصاص دارد. به این معنی که ۸۸٫۱۰ درصد جمعیت این منطقه از اینترنت استفاده می‌کنند. این منطقه ۴٫۸ درصد جمعیت جهان را به خود اختصاص داده است. بعد از آن اروپا با جمعیتی برابر با ۰٫۹ درصد جمعیت جهان، که ۸۰٫۲ درصد این جمعیت دارای اینترنت می‌باشند. بعد از آن منطقه استرالیا و اقیانوسیه است که تنها ۰٫۵ درصد جمعیت جهان را دارد که ۶۹٫۶ درصد آنان از اینترنت استفاده می‌کنند. به دنبال آن منطقه آمریکای لاتین و کارائیب با داشتن ۸٫۶ درصد جمعیت جهان، ۶۲٫۴ درصد آن صاحب اینترنت می‌باشند. پس از آن منطقه خاورمیانه با جمعیت ۳٫۳ درصدی جهان، ۵۷٫۷ درصد آنان از اینترنت بهره می‌برند. بعد از آن آسیا با داشتن جمعیتی برابر با ۵۵٫۲ درصد جمعیت جهان که تنها ۴۶٫۷ درصد آنان از اینترنت استفاده می‌کنند. در آخر نیز آفریقا با دارا بودن ۱۶٫۶ درصد جمعیت جهان که فقط ۳۱٫۲ درصد این جمعیت از اینترنت بهره می‌برند.

نسبت جمعیت به رشد استفاده از اینترنت

نمودار شماره ۲ بیان می‌کند که رشد و نفوذ اینترنت در طی هفده سال گذشته آفریقا به نسبت بیشترین رشد را داشته است. بعد از آن کشورهای خاورمیانه، آمریکای لاتین و حوزه کارائیب، آسیا، اروپا، استرالیا و اقیانوسیه و در آخر نیز آمریکای شمالی رشد و افزایش ضریب نفوذ اینترنت را داشته‌اند. در کل دنیا نیز از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۱۶ ضریب نفوذ اینترنت ۹۷۶٫۴ درصد بوده است

 

ضریب نفوذ اینترنت در ایران

 

اطلاعات نمودار شماره ۳ بیانگر این مطلب است که در سال ۲۰۰۰ میلادی میزان کاربران اینترنت حدود ۲۵۰هزار نفر بوده‌اند که در سال ۲۰۱۷ این کاربران به میزان ۵۶ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر رسیده است. این مطلب نشان می‌دهد که ضریب نفوذ اینترنت و کاربرد آن در کار روزمره به شدت افزایش یافته است

 

درصد جمعیت استفاده‌کننده از اینترنت در ایران

 

 

با توجه به اطلاعات نمودار شماره ۴ می‌توان بیان کرد که در سال ۲۰۰۰ میلادی تنها ۳٫۸ درصد جمعیت ایران دارای اینترنت بوده‌اند که این میزان در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۷۰ درصد جمعیت رسیده است. نفوذ اینترنت در ایران از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷ در تمامی سال‌ها از یک رشد خطی برخوردار بوده است، به جز در سال ۲۰۱۰ میلادی که نسبت به جمعیت سال ۲۰۰۹ حدود ۵٫۳ درصد کمتر بوده است

 

درصد جمعیت استفاده‌کننده از اینترنت در کشورهای خاورمیانه

با توجه به اطلاعات نمودار شماره ۵ می‌توان بیان کرد که در سال ۲۰۱۷ میلادی ۹۸ درصد جمعیت بحرین از اینترنت استفاده می کنند. بعد از آن ۹۴٫۳ درصد جمعیت قطر، ۹۰٫۶ درصد جمعیت امارات، ۸۰ درصد جمعیت اردن، ۷۹٫۸ درصد جمعیت رژیم اشغالگر، ۷۸٫۴ درصد جمعیت کویت، ۷۶٫۱ درصد جمعیت لبنان، ۷۳٫۸ درصد جمعیت عربستان، ۷۰ درصد جعیت ایران، ۶۹٫۸ درصد جمعیت عمان، ۶۱٫۲ درصد جمعیت فلسطین، ۳۶٫۲ درصد جمعیت عراق، ۳۱٫۹ درصد جمعیت سوریه ور در آخر نیز ۲۴٫۶ درصد جمعیت یمن از دارای اینترنت بوده‌اند.

 

 

منبع اطلاعات آماری : سایت شورای عالی انقلاب فرهنگی

  • نویسنده : ایمان آریافرد