به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ابریشم ، کاظم لطفی غروب یکشنبه در جلسه شورای حفاظت از منابع آب گیلان ظرفیت سد سفید رود را بیش از یک میلیارد مترمکعب عنوان و اظهار کرد: میزان آب ذخیره شده در پشت این سد نسبت به سال گذشته ۱۷۰ میلیون مترمکعب کاهش پیدا کرده است. وی با بیان […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ابریشم ، کاظم لطفی غروب یکشنبه در جلسه شورای حفاظت از منابع آب گیلان ظرفیت سد سفید رود را بیش از یک میلیارد مترمکعب عنوان و اظهار کرد: میزان آب ذخیره شده در پشت این سد نسبت به سال گذشته ۱۷۰ میلیون مترمکعب کاهش پیدا کرده است.
وی با بیان این که آب مورد نیاز ۱۸۰ هزار هکتار از جلگه‌های گیلان از حوزه سد سفیدرود تامین می‌شود افزود: در حال حاضر میزان آب ذخیره شده در پشت سد سفیدرود ۸۶۰ میلیون مترمکعب یعنی ۸۴ درصد ظرفیت مخزن آن است.
وی خاطرنشان کرد: در تلاشیم با برنامه ریزی های انجام شده تا ۱۶ اردیبهشت ماه جاری ، میزان آب ذخیره شده در پشت سد سفیدرود به ۹۵۰ میلیون مترمکعب برسد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گیلان با اشاره به وجود شرایط اضطراری و لزوم تلاش برای عدم تبدیل شرایط فعلی به بحرانی تصریح کرد: نقاط آسیب‌پذیر استان گیلان در حوزه آب ،شناسایی شده که در صورت ورود به شرایط بحرانی برگشت از آن کار سختی است.
لطفی با اشاره به لایروبی ۳۲۵ کیلومتر از ۴۱۸ کیلومتر انهار شهرستان رشت گفت: با توجه به اینکه ۲۶ درصد اراضی زیر کشت استان در شهرستان رشت واقع است، علاوه بر فعال سازی ۱۲۲ ایستگاه پمپاژ رشت ، استفاده از آب‌های زیرزمینی، زه‌کش‌ها و آب تالاب‌‌ها در دستور کار قرار دارد.
وی با بیان این که ۷۰ درصد آب شرب شهری و روستایی استان از سد شهر بیجار تامین می شود افزود : شرایط استان در حوزه آب شرب در حال حاضر عادی است.
وی با اشاره به حاکم بودن شرایط کم آبی در کشور افزود: گیلان در مقایسه با سایر استان ها وضعیت بهتری دارد اما متاسفانه به دلیل کم شدن ذخایر برف در حوزه های بالادستی میزان آب ورودی به مخزن سد سفید رود نیز کم شده است.
لطفی با اشاره به آبگیری۸۰ درصد از آب بندان های استان گفت: از ظرفیت احیای آب بندانها می توان ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب دخیره کرد که این مقدار به اندازه ۲ برابر ظرفیت سد شفارود است.