معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با بیان اینکه نرخ تورم کل کشور و استان گیلان در تیرماه به ترتیب ۲۶.۴ و ۲۵ درصد بود اظهار داشت: استان گیلان در این ماه، در بین ۳۱ استان، دارای رتبه بیست و سوم نرخ تورم کشور است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ابریشم پرس وحید طیفوری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: چهار استان مجاور  گیلان، یعنی  مازندران، قزوین، اردبیل و  زنجان  به ‌ترتیب دارای رتبه‌های دوازدهم، چهاردهم، بیستم و بیست و هشتم و استان ساحلی گلستان دارای رتبه نهم نرخ تورم کشور هستند.
وی تصریح کرد: نرخ تورم گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات کشور در تیرماه  ۲۳.۹ درصد و گیلان  ۱۹.۸ درصد و نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی ‌و خدمات کشور و گیلان به ترتیب ۲۷.۷ و ۲۷.۲ درصد بود.
طیفوری همچنین مقدار تغییرات تورم نقطه ‌به‌ نقطه تیرماه سال جاری را در کشور و استان به ترتیب ۲۶.۹ و ۲۲.۸ درصد اعلام کرد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان خاطرنشان کرد: بررسی تغییرات شاخص قیمت تیرماه سال جاری نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد که مقدار تغییرات تورم ماهانه در کشور  برابر ۶.۴ درصد و در استان برابر ۴.۵ درصد است.

گیلان دارای جمعیتی افزون بر دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر است.۶۳ درصد شهرنشین و ۳۷ درصد روستانشین هستند . از نظر تراکم نسبی جمعیت ، استان گیلان پس از استان تهران در مقام دوم قرار دارد .

لینک کوتاه
http://abrishampress.ir/?p=34010