سورنا ستاری لازمه ماندگاری جوانان در گیلان را رشد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان دانست و بیان کرد: بسیاری از دانش‌آموختگان گیلانی به این استان بازگشته و آماده ایجاد اشتغال در استان هستند لذا باید همه مسؤولین استانی و دانشگاه‌های گیلان اراده خود را نشان داده و موانع کارآفرینی را برطرف و اکوسیستم دانش‌بنیان را توسعه دهند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ابریشم پرس ،  سورنا ستاری عصر سه شنبه در جلسه ستاد اقتصاد دانش‌بنیان و جهش تولید در سالن اجتماعات الغدیر استانداری گیلان، با بیان اینکه توسعه یک امر درون‌زاست، اظهار کرد: توسعه باید از داخل یک استان و کشور شروع‌شده و باید همت لازم برای رشد و پیشرفت در استان گیلان شکل گیرد زیرا مشکلات توسط خود افراد

وی با اشاره به وجود بیش از پنج هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور گفت: پایه شرکت‌های دانش‌بنیان نیروهای انسانی بوده زیرا ما در کشور نیروهای متخصص بسیار خوب و نخبه‌ای داریم و به علت مشکلات فرهنگی نتوانستیم از این نیروی انسانی استفاده کنیم و تا زمانی که این فرهنگ ایجاد نشود هیچ مشکلی برطرف نخواهد شد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه دلیل تشکیل دانشگاه، رشد واحدهای اقتصادی در کشور است، تصریح کرد: وقتی یک استان به‌مانند گیلان این‌همه دانشجو کشاورزی داشته و اقتصاد این استان مبتنی بر کشاورزی است نباید بازهم در استان و در این حوزه مشکل داشته باشیم زیرا وظیفه دانشگاه حل مشکلات دانشگاه و بومی‌سازی است.

ستاری یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات کشور را ورود نفت به اقتصاد کشور دانست و افزود: وقتی اقتصاد کشور نفتی شد، بسیاری از شاخص‌ها ‌مانند استخدام بزرگ‌ترین خیانت به جوانان است زیرا قدرت نوآوری و ایده و خلاقیت را از جوانان دور می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه دولت‌ها نباید وارد تجارت شوند، گفت: هر پژوهشی که با پول دولت ایجاد شود هیچ موفقیتی در آن ایجاد نمی‌شود، زیرا در آن به بخش خصوصی توجه نشده و لازمه انجام این کار توجه به اکوسیستم فناوری است، زیرا بخش خصوصی در فکر کسب درآمد است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با بیان اینکه وظیفه دولت‌ها سرمایه‌گذاری در حوزه پژوهشی است، تصریح کرد: دولت باید در پروژه‌هایی که چند سال آینده ثمربخش خواهند بود سرمایه‌گذاری کند ولی ‌بومی‌سازی این زیرساخت‌ها باید توسط متخصصان همان استان انجام شود.

ستاری لازمه ماندگاری جوانان در گیلان را رشد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان دانست و بیان کرد: بسیاری از دانش‌آموختگان گیلانی به این استان بازگشته و آماده ایجاد اشتغال در استان هستند لذا باید همه مسؤولین استانی و دانشگاه‌های گیلان اراده خود را نشان داده و موانع کارآفرینی را برطرف و اکوسیستم دانش‌بنیان را توسعه دهند.

وی با تأکید بر اینکه پارک علم و فناوری باید یک سخت‌افزار و نرم‌افزار برای رشد علمی کشور باشد، گفت: پارک علم و فناوری باید در حوزه نرم‌افزاری توسعه پیداکرده و هر فرد گیلانی باید از نرم‌افزارهای مختلف و استارتاپ ها استفاده کرده و دولت در حوزه زیرساخت‌های فیزیکی آماده کمک به گیلان است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با اذعان به اینکه دانشگاه‌ها باید به سمت مهارت‌آموزی حرکت کنند، افزود: باید دانشگاه به سمتی رفته که دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی به دنبال اشتغال نباشد زیرا در این شرایط نمی‌توان هیچ مشکلی را برطرف کرد.

لینک کوتاه
http://abrishampress.ir/?p=32974