دکتر صباحی رییس بیمارستان میلاد لاهیجان در گفتگو با ابریشم پرس با اشاره به 23 فوتی در این بیمارستان در دوره شیوع ویروس کرونا گفت من استدعا دارم مسئولین قول هایی که بابت تجهیزات به ما داده اند را عمل کنند ، انتظار نداریم عین بیمارستان دولتی به ما کمک کنند اما نصف آن را برای ما حداقل انجام دهند

بیش از یک ماه از شیوع بیماری کرونا در کشور میگذرد و بیمارستان میلاد  لاهیجان یکی از بیمارستانهایی است که از اولین روز به طور گسترده در مبارزه با این ویروس تلاش کرد.

به همین دلیل برای بررسی آخرین وضعیت بیمارستان و بیماری کرونا گفتگویی داشتیم با دکتر صباحی رییس بیمارستان میلاد لاهیجان .

 

گزارشی درمورد اتفاقات یک ماه اخیر و تمهیدات انجام شده را بفرمایید :

با سلام و تشکر از ابریشم پرس که این مصاحبه را ترتیب داد. از روز 29 بهمن که بطور رسمی کرونا وارد کشور شد و اعلام گردید تا روز یک اسفند که دانشگاه علوم پزشکی گیلان جلسه تشکیل داد ما بلافاصله درب های بیمارستان میلاد را به روی بیماران کرونایی باز کردیم.

هر چند در مراحل اولیه انسجام کامل بین بیمارستان ها ، دانشگاه علوم پزشکی و ستاد بحران وجود نداشت و تقریبا کل مسئولین دچار سردرگمی بودند ولی رفته رفته تمهیداتی که ترتیب داده شد توانستیم بهتر عمل کنیم. در ابتدا جراحی ها و بیماران الکتیو را به صفر رساندیم و با کمک کادر درمان و پزشکان و متخصصین عزیز داخلی و عفونی بخش داخلی و ICU بیمارستان میلاد  را ایزوله و در اختیار بیماران کرونایی قرار دادیم . ما ضریب اشغال نود درصدی تخت در بخش داخلی و ICU را داشتیم . روند درمان خوب بوده ولی متاسفانه 23 مورد فوتی نیز  در این مدت داشتیم. خوشبختانه وسایل مورد نیاز برای پرسنل بیمارستان میلاد به وفور تا این لحظه وجود داشته است البته مشکلات زیادی برای تهیه این وسایل در بازار داشتیم . متاسفانه دانشگاه علوم پزشکی کمک چندانی در تهیه این موارد با ما نداشته است و تا الان ما روی پای خود ایستاده ایم .ولی از این به بعد را واقعا نمیدانم چه باید کرد . کادر درمان ، پزشکان و خدمات ما تاکنون غیرت به خرج داده اند و در این میان بخش های اورژانس ، داخلی و ICU تلاش بسیاری کرده اند و به آنها افتخار می کنم.

 

طی این مدت تجهیزات مورد نیاز را چگونه تهیه کردید ؟ آیا مشکل خاصی وجود داشت ؟

ما بعد از اعلام وجود ویروس کرونا در کشور بلافاصله ستاد بحران تشکیل دادیم و توانستیم قبل از اینکه تهیه وسایل سخت شود موارد مورد نیاز را تهیه کنیم ولی رفته رفته با فیلتر هایی که معاونت غذا و دارو و دانشگاه علوم پزشکی پیش پای ما گذاشت اوضاع سخت شد . حالا مجبوریم وسایل مورد نیاز را از دست واسطه های دست چندم و با قیمت بسیار بالاتر تهیه کنیم . بنده در جلسه شورای تأمین که با حضور دکتر قربانی نماینده تام الاختیار وزارت بهداشت تشکیل شد عنوان کردم که در چنین شرایطی و با وجود قراردادهای 89 روزه که باعث ریزش نیروهای ما در کادر پرستاری همراه بوده و گسیل شدن تمام تجهیزات به سوی بیمارستان های دولتی و بی توجهی به بخش خصوصی واقعا از فروردین ماه هیچ گونه قولی مبنی بر پذیرش بیماران کرونایی به این شکل نخواهیم داشت.

 

 گفته میشود بیمارستان میلاد فقط بیماران خاص و توصیه شده را پذیرش میکند. آیا حقیقت دارد ؟

به این شکل نبوده اما ما دوقسمت داشتیم . در وهله اول 70 درصد پذیرش را به همگان اختصاص دادیم یعنی بیماران از درب اورژانس وارد شده و بعد بستری شدند . اما قسمت باقیمانده را به پرسنل بیمارستان و یا خانواده درجه اول آنها اختصاص دادیم و بخشی نیز با توصیه مسئولین شهرستان صورت گرفته که این روال در همه بیمارستان های دولتی و خصوصی وجود دارد.

 

آیا داروی مورد نیاز بیماران کرونایی را به راحتی تهیه میکنید یا با مشکل مواجه هستید ؟

تا هفته قبل توزیع دارو برعهده شبکه بهداشت بود بدین ترتیب که لیست بیماران کرونایی را از ما تحویل می گرفتند و بر اساس آن به ما دارو می دادند و پولی نیز دریافت نمی کردند اما از حدود یک هفته قبل توزیع دارو به معاونت غذا و دارو محول گردید و کار را برای ما دشوار کرد . هم بابت دارو از ما پول طلب می کنند و هم در ازای پول دریافتی دارو را بطور کامل تحویل نمی دهند . هرچند جدیدا اعلام کرده اند داروی تامی فلو موثر نیست و کلا دیگر دارو نمی دهند و الان با چالش جدی رو به رو هستیم .

 

حمایت مسئولین از بیمارستان چطور بوده ؟

با آقای فرماندار هر زمان تماس گرفتیم با روی باز با ما برخورد کردند و یک سری از مشکلات ما را حل کردند اما یک سری قرار ها از ابتدا گذاشته شده بود که ستاد بحران شهرستان به آن عمل نکرد . در حالیکه بیمارستان میلاد که خصوصی است به قول های خود عمل کرد اما الان طوری شده که انبار بیمارستان پیروز تا پایان فروردین پر است و انبار ما خالی شده است. من استدعا دارم قول هایی که بابت تجهیزات به ما داده اند را عمل کنند ، انتظار نداریم عین بیمارستان دولتی به ما کمک کنند اما نصف آن را برای ما حداقل انجام دهند و یا فیلترها را بردارند . مثلا برای تهیه الکل ده بار با معاونت غذا و دارو صحبت کردم تا بتوانم الکل تهیه کنیم، ما به کمک بیشتری نیاز داریم . اگر ما این سی تخت بیماران کرونایی را تعطیل کنیم این فشار به بیمارستان پیروز منتقل می شود این را در جلسه ستاد بحران هم عنوان کردم . البته طی چند روز قبل کمکی مثل گان ، دستکش و ماسک کردند اما بسیار ناچیز بود .

 

و در آخر سخن پایانی

از زحمات همه پرسنل بیمارستان میلاد از خدماتی که مسؤل کفن و دفن و سم پاشی بوده تا آن خدماتی که به بیماران کرونایی سرویس می دادند تشکر ویژه  می کنم از پرستاران زحمت کش بیمارستان بویژه پرستاران بخش های اورژانس، داخلی و ICU تشکر می کنم و از پزشکان عمومی، عفونی و داخلی بیمارستان که در خط اول مبارزه بوده اند و پا عقب نگذاشته اند واقعا از آنها ممنونم. یک تشکر ویژه هم از کادر اداری بیمارستان میلاد باید بکنم . چون تنها بخشی بود که ما در آن ریزش نیرو نداشتیم و به آنها افتخار می کنم. ان شاء الله دست به دست هم دهیم تا این ویروس منحوس را شکست دهیم .

لینک کوتاه
http://abrishampress.ir/?p=30797