احمد آقایی گفت داوطلبین حق دارند فقط شایستگی و توانمندی خود را برای مردم معرفی کنند و نباید داوطلبین دیگر را تخریب نمایند یا مطالبی را که موجب تنش میشود مطرح سازند .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ابریشم پرس ، احمد آقایی معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان  در گفتگو با رسانه ها با موضوع «تبیین بایدها و نبایدهای انتخاباتی» به فعالیت های زود هنگام انتخابات در استان اشاره داشت و علت آن را غنای فرهنگی و شعور سیاسی مردم گیلان دانست.

وی با اشاره به باید ها و نباید های تبلیغات انتخاباتی گفت ملاک کار انتخاباتی برای مجریان قانون است و عبور از این بایدها و نبایدها از سوی ناظران و مجریان و دست اندرکاران برگزاری انتخابات جرم بوده و برخورد قانونی خواهد شد.

آقایی با تاکید بر اصل بی طرفی ناظرین و مجریان انتخابات افزود رأی ملت حق الناس بوده و تضییع آن جرم است و بی طرفی و عدم جانب دارای از فرد، جریان و یا گروه سیاسی باید از سوی مجریان انتخابات رعایت شود.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان مشارکت حداکثری ، امانت داری و حفظ سلامت انتخابات را از تاکیدات مقام معظم رهبری دانست و تصریح کرد این موارد باید از سوی همه انجام گیرد .

احمد آقایی همچنین اظهار کرد: اعضای شورای نگهبان ، اعضای ستاد انتخابات ، فرمانداران ، معاوین و مشاورین و همچنین مقامات قضایی حق ندارند له و علیه کاندیدای صحبت کنند در صورت اظهار نظر بر اساس قانون انتخابات با آنها برخورد می‌شود.

وی در ادامه گفت داوطلبین در انتخابات براساس قانون از مصونیت قضایی برخوردار هستند اما حق دارند فقط شایستگی و توانمندی خود را برای مردم معرفی کنند و نباید داوطلبین دیگر را تخریب نمایند یا مطالبی را که موجب تنش میشود مطرح سازند .

وی ضمن تاکید بر اینکه باید گفتمان داوطلبین با مردم براساس قانون باشد افزود اگر داوطلبین به حسن اعتماد قانون گذار توجه نداشته باشند در دوره های دیگر نیز قانون گذار به آنها اعتماد نخواهد کرد

معاون پیشگیری از جرم دادگستری گیلان به موارد قانونی تخلفات انتخاباتی اشاره داشت و یکی از نکات جالب این قانون را ممنوعیت کمک به مساجد دانست و آن را توجیه شرعی عنوان کرد و تاکید داشت کسی که به بهانه انتخابات به مساجد و هیات های مذهبی کمک میکند در واقع خطرناک است و صلاحیت نمایندگی را ندارد .

احمد آقایی همچنین ضمن تشریح نقش رسانه ها در انتخابات تاکید داشت رسانه ها امین مردم هستند و باید مردم را به حضور در انتخابات تشویق کرده و واقعیت ها و حقایق را بیان کنند اما حق ندارند مطلبی به ضرر نامزدی بنویسند که موجب تخریب وی باشد