رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک مدعی شد در نمونه برداری های انجام شده از لحاظ نیترات و فلزات سنگین در تیرماه ، چای لاهیجان دارای سموم و آفت کش بیش از حد مجاز است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ابریشم پرس ، طی چند روز گذشته یک مقام مسئول در ادعایی مبهم مدعی شد در نمونه برداری های انجام شده از لحاظ نیترات و فلزات سنگین در تیرماه سال جاری، چای لاهیجان و چند محصول باغی و کشاورزی دیگر دارای سموم و آفت کش بیش از حد مجاز هستند .

رئیس دنشگاه علوم پزشکی اراک در حالی مدعی این ادعا شد که توضیح نداده چرا و چگونه این آلودگی پیدا شده و سازمان متبوع ایشان چه پیگیری های را از سازمانهای ذی ربط از جمله سازمان چای انجام داده است

در پی انتشار این خبر ، نعمت یاورزاده، فعال قدیمی صنعت چای در شمال کشور با تکذیب این ادعا در گفتگو با  نوش آنلاین گفت : چنین چیزی ممکن نیست و باغات چای در شمال کشور به هیچ عنوان سم پاشی نمی‌شوند. زیرا آفتی که با سم از بین برود در باغ چای وجود ندارد و این ادعا درست نیست.

همچنین حبیب جهانساز رییس سازمان چای کشور نیز با انتشار بیانیه ای  ، با اشاره به اینکه در فرآیند تولید برگ سبز چای به هیچ وجه از سموم شیمیایی و آفت کش استفاده نمی‌گردد گفت از آنجا که چگونگی فرایند آلودگی و میزان آن براساس توافق نامه فی مابین وزارت جهاد کشاورزی و دانشگاه علوم پزشکی تاکنون هیچ گونه اطلاعی درخصوص میزان آلودگی و نوع ماده سمی به سازمان چای کشور در جهت رفع آلودگی احتمالی واصلاح فرآیند تولید ، صورت نگرفته است بنابراین هرگونه اظهارنظری در خصوص تولید ملی در سال رونق تولید به ضرر تولید داخلی بوده و زیرساختهای فراهم شده و استقبال مصرف کنندگان داخل را مخدوش می نماید

وی همچنین افزود سازمان چای کشور آمادگی خود برای هرگونه همکاری جهت نمونه برداری از برگ‌های موجود در کلیه باغات چای کشور را با دانشگاه علوم پزشکی اعلام می‌دارد.

گفتنی است ادعای مسموم بودن چای لاهیجان درحالی از سوی رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک منتشر شد که میتواند بیشترین آسیب را به بخش تولید چای در کشور وارد کند و عرصه را برای واردکنندگان و قاچاقچیان چای باز کند .

همانطور که طی چند ماه گذشته موضوع آلوده بودن کیک های تولید داخل کشور ، منجر به تشویش اذهان عمومی و حتی کاهش تولید و تعطیلی خط تولید کیک و شیرینی در کارخانه جات کشور شده بود و آسیب هایی را به تولید کنندگان و کارگران وارد کرد .

بنابرین لازم است نهادهای امنیتی و مسئولین وزارت بهداشت با  چنین اظهاراتی از سوی برخی مسئولین وارد برخود کنند و اجازه هرگونه ادعای ثابت نشده را که در سال تولید ملی به کشاورزی  و تولید داخل کشور آسیب میزند ، ندهند.