سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در جمع خبرنگاران به تشریح جزئیات هدف قرار گرفتن هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین توسط سامانه پدافندی پرداخت .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ابریشم پرس ، فرمانده نیروی هوافضای سپاه با تسلیت این حادثه دلخراش به آحاد مردم و خانواده‌های این عزیزان گفت :حادثه دلخراش سرنگونی هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین را بنده در غرب کشور بعد از اجرای عملیات ضربات موشکی علیه پایگاه‌های آمریکا شنیدم و زمانی که اطمینان پیدا کردم که این اتفاق افتاده است؛ واقعا آرزوی مرگ کردم و ای کاش می مردم و چنین حادثه را شاهد نبودم؛ ما یک عمر خود را پیش مرگ مردم کرده‌ایم و امروز هم آبرویمان را با خدا معامله می کنیم و در این شرایط سخت برابر دوربین‌ها حاضر شدیم که در این خصوص توضیح دهیم .

وی با بیان اینکه پس از اطمینان از صحت خبر بلافاصله مراجع بالادستی را مطلع کردم.افزود: هرچند بررسی ها و ارزیابی تخصصی توسط مراجع و ستادهای بالاتر و قوه قضاییه انجام می‌شود، اما ما گردنمان از مو باریک تر است ومسئولیت این حادثه غم انگیز و دلخراش را می پذیریم .

سردار حاجی زاده در ادامه تصریح کرد: بیش از یک هفته شرایط منطقه حساس شده بود و احتمال درگیری از هر زمان دیگر و حتی نسبت به تمامی سال های پس از انقلاب بیشتر بود و هم آمریکایی‌ها و هم نیروی های مسلح ما در آماده‌باش کامل بودند، آمریکایی‌ها تهدید حمله به ۵۲ نقطه در خاک کشور کرده بودند و در این شرایط همه یگان های آفندی و پدافندی از جمله سامانه های تهران در شرایط آماده باش کامل قرار داشتند.

وی افزود: در شب حادثه ازطریق شبکه جامع پدافند کشوری وضعیت آمادگی در بالاترین سطح آماده باش و شرایط جنگی ابلاغ شد و تعدادی سامانه از جمله سامانه مذکور که در محدوده غرب تهران واطراف بیدگنه مستقر می‌شود به رینگ پدافند تهران اضافه می‌شود.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه تصریح کرد : در مراحل مختلف از سوی شبکه یکپارچه پدافندی به سامانه ها از جمله این سامانه اعلام می‌شود که موشک های کروز به سمت کشور شلیک شده و در مسیر هستند و اپراتور این سامانه که شلیک موشک داشته ، چندین بار درخواست کرده که فضای کشور از پروازها متوقف پاک شود که شاید به دلیل برخی ملاحظات این وضعیت دنبال نمی شود و توام با پروازها این وضعیت ادامه می یابد.

وی افزود : این سامانه در این شرایط هواپیما را کروز تشخیص داده و به دلیل اختلال موجود در شبکه ارتباطی ۱۰ ثانیه فرصت تصمیم‌گیری داشته که متاسفانه تصمیم بد را گرفته و موشک شلیک می‌شود و این حادثه ناگوار رقم می‌خورد.

سردار حاجی زاده با اشاره به اظهارنظرهای صورت گرفته در دو روز اخیر توسط مسئولین سازمان هواپیمایی گفت :دوستان هواپیمایی کشور تا قبل از اعلام ستاد کل قویا این موضوع را رد می‌کردند که این به دلیل عدم اطلاع بوده است.

وی در ادامه اظهار کرد: بلافاصله پس از اعلام خبر به بنده مسئولین بالادستی را در جریان قرار دادم، ستاد کل نیروهای مسلح تیمی را به منظور بررسی علل ، عوامل و جزئیات این حادثه غم انگیز تشکیل داد و از آن طریق مسائل دنبال شد تا صبح جمعه نتایج کامل شد و ستاد کل نیز ابلاغ کرد و تاخیر در اعلام خبر به دلیل بررسی‌هایی که صورت می گرفته است انجام شده و برادران عزیز هواپیمایی کشور تقصیری نداشته اند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه مسئولیت این حادثه غمبار و حزن انگیز با ما است گفت: به دلیل اینکه هواپیما در ارتفاع کم مورد اصابت قرار گرفته و موشک شلیک شده کوتاه برد بوده این هواپیما در هوا منفجر نشده است.

سردار حاجی‌زاده در پایان تاکید کرد : از این حادثه بسیار متاسفیم و مانند خانواده‌های آنان خود را غمزده می‌دانیم و خود را شریک غم آنان می دانیم،اینها هزینه شیطنت‌ها، التهابات و اقدامات آمریکا در منطقه است و شب حادثه ما شرایط جنگی داشتیم و خود را آماده درگیری همه جانبه کرده بودیم اما به هیچ عنوان بنایی بر پنهان کاری نداشتیم.

لینک کوتاه
http://abrishampress.ir/?p=28818