عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: حدود یک ماه قبل نمایندگان مجلس در جلسه غیرعلنی، همه سناریوهای افزایش قیمت بنزین را شنیدند. آنها فقط زمان اجرا را نمی‌دانستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ابریشم پرس،  غلامرضا مصباحی مقدم ، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در ادوار هشتم و نهم و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد:  قیمت بنزین چند سالی ثابت بود و تورم شتابان پیش می‌رفت و باید متناسب به نرخ تورم همزمان اصلاح قیمت بنزین هم صورت می‌گرفت اما این انباشتگی پدید آمد.

مصباحی مقدم افزود: امروز قیمت بنزین هزار تومن تقریبا ارزش نیمی از ارزش قیمت 5 یا 6 سال قبل را داشت. پایین بودن قیمت حامل های انرژی موجب رشد مصرف شده است و سالانه 9 تا 10 درصد است وقتی 50 میلیون لیتر تولید می‌کنیم و واردات هم داشتیم. این وضعیت حکایت می‌کند قیمت بنزین تاثیرگذار است در مقدار مصرف.

وی گفت: این مقدار مصرف در جهان بی‌نظیر است از طرف دیگر آلودگی هوا و ترافیک سنگین است و کمتر در دنیا متعارف است که تک سرنشین استفاده شود.

این اقتصاددان بیان کرد: این مسائل دولت را وادار کرد قیمت بنزین را اصلاح کند ولی از تجربه گذشته استفاده نکردیم. سال 84 اصلاح قیمت های انجام شد ولی این شوک به مردم وارد نشد چون قبل از اینکه اصلاح کنند مجلس هشتم متوجه شد و کمیسیون ویژه تشکیل داد و من رئیسش بودم، 6 ماه کار کارشناسی کرد و نتیجه اش را به مجلس داد. مردم مطلع شدند و می‌دانستند که قرار است قیمت حامل ها جهشی رشد کند.

ی تاکید کرد: آنچه که مهم است این است که آن زمان طرح پیوست اجتماعی داشت و با قانع شدن افکار عمومی اتفاق افتاد. اما امروز با این اقدام شوک عجیبی به کشور وارد شده است چون افکار عمومی قانع نشده است.

مصباحی مقدم با تاکید بر اینکه مسئله مهم دیگر در این میان اطلاعات نادرست است، بیان کرد: صداقت حرف اول را در جامعه می‌زند این صداقت وقتی نبود مردم دچار بی اعتمادی می‌شوند این اشتباهات صورت گرفت.

وی با تاکید بر اینکه افزایش قیمت ضرورت داشت، بیان کرد: اصلاح قیمت بنزین تاثیری بر سایر قیمت ها ندارد، چون بنزین کالای واسطه ای ندارد قیمت بنزین 3 هزار تومانی مال 20 درصد جامعه است برای 80 درصد جامعه رشد 50 درصدی قیمت بنزین را شاهد هستیم .

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز گفت: این کار منافعی دارد از جمله کاهش مقدار مصرف است صرفه جویی امکان صادارت بنزین را فراهم می‌کند و به نفع اقتصاد عمومی است نکته دیگر این است این مقدار کاهش مصرف موجب کاهش آلودگی هوا و افزایش حمل و نقل عمومی خواهد شد.
وی گفت: نحوه اجرا و زمان اجرا شاید اگر شب عید نبود و زودتر اطلاع رسانی می‌شد شرایط به گونه دیگری بود متاسفانه تدبیر لازم اتخاذ نشد. هرچه توضیح داده شود و تببین شود و کارشناسان در رسانه های عمومی مطرح کنند، حتما برای آرامش جامعه تاثیر گذار است.

مصباحی مقدم افزود: ظاهرا نمایندگان چندان بی خبر نبودند و در جلسات غیر علنی این مسئله را برای نمایندگان تببین کردند جناب مصری برای نمایندگان توضیح داده بودند پس بنابراین نمایندگان بی خبر نبودند.

وی گفت: این در شرایطی اجرا شد که تورم 41 درصد است بهتر بود اول بانک مرکزی کنترل نقدینگی را انجام می‌داد و تورم کاهش پیدا می‌کرد اگر چنین تدبیری می‌شد شاید نتایج بهتری می‌گرفتند.

لینک کوتاه
http://abrishampress.ir/?p=27736