مکان یابی اشتباه کارخانه سیمان دیلمان مثالی برای جزوات درسی دانشجویان رشته محیط زیست

 

کارخانه سیمان دیلمان در منطقهٔ گولک احداث گردیده است، فعالیت این کارخانه محیط و اکوسیستم طبیعی و بکر منطقه را دگرگون کرده، است و گرد و غبار حاصل از آن به زمین و پوشش گیاهی و جانوری منطقه بشدت آسیب وارد کرده است، بخارات حاصل از این فعالیت‌ها علاوه بر مشکلات زیست‌ محیطی می‌تواند برای سلامت تنفسی مردم منطقه هم خطرآفرین باشد.
آسیب‌های کارخانجات سیمان شامل آلودگی هوا، آلودگی آب‌های زیرزمینی منطقه و از بین رفتن پوشش گیاهی منطقه است.
گرد و غبار ناشی از فرایند آسیاب کردن مواد اولیه و گازهای متصاعد شده نظیر NOx( اکسید نیتروژن) و SOx (اکسید گوگرد) حاصل از احتراق سوخت‌های مورد نیاز است.
برای جلوگیری از آلودگی‌های زیست‌ محیطی، راهکارهایی را می‌توان در نظر گرفت تا این اثرات به حداقل برسد.
جمع آوری و بازیابی گرد و غبار ناشی از آسیاب کردن مواد اولیه و ایجاد سیستم‌های تخلیه مناسب به همراه HOOD از جمله راهکارهای کاهش اثرات مخرب بر محیط زیست است.
سر و صدائی که ناشی از فعالیت کارخانهٔ سیمان، باعث برهم ریختن آرامش حیات وحش منطقه شده و انفجارهای حاصل از آن که میراث فرهنگی مدفون منطقه را نابود کرده است و تبصره های طرح ارزیابی زیست محیطی که موقع افتتاح و آغاز به کار تعهد داده شد و هرگز اجرائی نشد و جاده دسترسی که قرار بود صنعت توریست منطقه را پوشش دهد ولی نابود شد و هرگز(چه در زمان نماینده سابق چه حاضر ) دست به ترمیم نزدند و صنعت زعفران و دیگر گیاهان داروئی که با آغاز بکار کارخانه سیمان نابود شد و در نهایت وعده ای که هنگام افتتاح به اهالی بابت اشتغال فرزندانشان داده شد و با آمدن کارگران غیربومی به فراموشی سپرده شد.

توجه دوستان را به چند تیتر خبر در مورد سیمان سیاهکل جلب میکنم:
🔹نماینده رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی در ۲۲ تیر ۹۸ با تأکید بر اینکه تأسیس کارخانه سیمان اقدامات نادرستی بوده است، گفت: در دوره هفتم و هشتم مجلس این منطقه کاملاً آسفالت شده بود که بعد تأسیس کارخانه جاده این مسیر شخم زده شد.
🔹به گزارش درسیاهکل، لطف اله سیاهکلی مرادی سوم تیرماه ۹۸ در مراسم بزرگداشت سالروز زلزله ۳۱ خرداد در مسجد صاحب‌الزمان (عج) پیرکوه، با اشاره به ویژگی‌های اصلی حکومت اسلامی اظهار کرد: این حکومت‌ها بر پایه عمل صالح است، عمل صالح یعنی عملی که خیر در آن است، یعنی کاری که برای مردم می‌کنیم کار درست باشد، به‌عنوان‌مثال اگر کسی باعث ساخت کارخانه سیمان در منطقه دیلمان شده و موجبات آزار مردم را به وجود آورده؛ آدم صالحی نیست.
وی افزود: چهل سال دوم انقلاب ، دوره تجربه است و در این دوره نباید مدیران بی‌اخلاق و فاسد به روی کار بیایند.

🔹حجه الاسلام والمسلمین محمدعلی کریمی، امام جمعه سیاهکل در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۹۸ با اشاره به فعالیت کارخانه سیمان دیلمان، تأکید کرد: یک صنعتی در دیلمان ایجادشده که اصلاً جایش نبود، هیچ عوارضی هم به سیاهکل داده نمی‌شود، استان را نمی‌دانم، کمترین دغدغه‌ای برای دادن عوارض کارخانه سیمان به سیاهکل وجود ندارد، چرا؟!