نقش سازمان بورس در هدایت مناسب نقدینگی به بازار سرمایه همواره دغدغه مسئولین این سازمان اقتصادی بوده است . اما اینکه تا چه حد مفهوم بازار سرمایه و به اصطلاح رایج آن بازار بورس در عموم مردم شناخته شده است با تردید ویژه ای مواجه است .

امروزه در کشورهای غربی خصوصا ایالات متحده امریکا درصدی از درآمد خانواده ها از سرمایه گذاری در سهام شرکتها یا صندوقهای سرمایه گذاری تامین میشود . به نظر میرسد این مهم میتواند در کشور ما  پس از فرهنگ سازی و آموزش ابتدایی توده های علاقمند به محل مناسب درآمد و کمک هزینه اقتصادی خانواده ها تبدیل گردد و حتی جایگزین یارانه نقدی پرحاشیه گردد.چنانچه یارانه نقدی که فقط به میزان نقدینگی شتاب بیشتری داده است و نقش کمکی خود را نیز به دلیل تورم  افسار گسیخته از دست داده است حذف گردد و سبد سهام جایگزین آن شود و بتواند مفهوم کاربردی تر و به صرفه تر و آینده نگرتری را به خانواده ها متبادر سازد

البته طرح سهام عدالت با تمام کم و کاستی ها اجرا گردید و به نظر میرسد تجربه مناسبی از این مفهوم سرمایه گذاری را به تجربه متولیان اقتصادی اضافه نموده است .

امروزه گروه های حاضر در بازار سرمایه و صنایع مختلف تمامی ذائقه های سرمایه گذاری را میتوااند تامین نمایند . پالایشگاه ها و پتروشیمی ها و نیروگاه ها ، شرکتهای دانش بنیان و IT  ، صنایع انفروماتیکی ، مخابرات ، بانکها ، معادن و کارخانه های فولادی و فلزی ، صنایع غذایی ، حمل و نقل ، دارو و همه و همه میتوانند بنا بر افق سرمایه گذار برای سرمایه گذاری کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت جذاب باشند .

بدین صورت خصوصی سازی اصلی که مدنظر قانون گذاران بوده جاری و اجرا میگردد و شاهد دخالت کمتر دولت و نهادهای دولتی و نیمه دولتی در هیات مدیره و تصمیمات شرکتها خواهیم بود

هرچقدر این دانش و شناخت از بازار سرمایه در جامعه تکمیل گردد و تعداد فعالین این بازار افزایش یابد سرمایه های سرگردان جذب شده و در تنگناها و مقاطع اقتصادی مهم به سراغ ارز ، سکه ،ملک و کالا کمتر خواهد رفت و صرف توسعه اقتصاد داخل و تولید ملی خواهد شد .

  • نویسنده : هومن عمیدی