الحمدالله رب‌العالمین

خداوند بزرگ را شاکرم، که هنوز نمی‌توانم نسبت به مسائل شهر عزیز و دوست‌داشتنی‌ام، شهر خوبی‌ها و مهربانی‌ها، کوچان بزرگ، بی‌تفاوت باشم.

در آغاز یادداشت کوتاهم، یک جمله را عنوان کنم که؛ اگر تعداد عضوهای این دوره شورای شهر آستانه‌اشرفیه از هفت نفر به پنج نفر تقلیل پیدا نمی‌کرد، با اطمینان خاطر می‌گویم که امروز نرجس محمددوست رئیس شورا بود.

انتخاب دوست بزرگوارم آقای رضا تیغ نورد جلالی را به‌عنوان ریاست شورای شهر آستانه‌اشرفیه تبریک عرض می‌کنم، امیدوارم در دوره ریاست ایشان تصمیمات خوب و حرکت‌های سازنده‌ای برای آبادانی شهر دین و ادب گیلان، آستانه‌اشرفیه در شورای پنجم، صورت پذیرد.

از همه بهتر خود آقای تیغ نورد می‌دانند؛ که چقدر برای بنده عزیز هستند و ایشان را دوست دارم. لذا این چند جمله دلیل بر زیر سؤال بردن انتخاب ایشان نیست.

با احترام به انتخاب اکثریت آرای شورا، نمی‌دانم که در میان پنج عضو، اکثریت رأی اعضای شورا معنی دارد یا نه …!؟ چند جمله قلمی می‌کنم، که فقط در حدّ درد دل است و بیان چند نقطه‌نظر شخصی که می‌تواند از نگاه شهروندان آستانه‌ای و یا از زبان خود این شهر باشد.

بعد از آخرین نقدم که به‌واسطه‌ی استیضاح شهردار قبل و انتخاب شهردار جدید و فعلی نوشتم، بنا نداشتم حرفی بزنم، سخنی بیان کنم و نقدی عنوان نمایم … امّا دیدم نمی‌شود.

برای چندمین ‌بار می‌گویم که نگاه من به مسائل شهری به‌خصوص شهر آستانه‌اشرفیه به‌هیچ‌وجه نگاهی سیاسی نیست و هرگز نبوده ‌است.

آستانه‌اشرفیه به‌جز این دوره (دوره پنجم) که یک عضو خانم دارد، فقط در دوره اوّل یک عضو بانو داشت، که مدّت کوتاهی در شورای شهر حاضر بود.

و شورای شهر آستانه‌اشرفیه در دوره‌های دیگر از داشتن عضو خانم، محروم بوده ‌است.

نرجس محمددوست؛ دختری که این روزها تمام فعالان سیاسی، اجتماعی استان گیلان به‌خوبی او را می‌شناسند، در این مدّت کوتاه ثابت کرده ‌است که می‌تواند نماینده‌ شایسته‌ای برای مردم شهر آستانه‌اشرفیه و بانوان این شهر در پارلمان شهری باشد.

یکی دو سالی است در میان بانوان این شهر نشاطی به وجود آمده است که باعث خوشحالی است، در بطن اکثر حرکت‌های فرهنگی، اجتماعی، تفریحی، اقتصادی و حتّی ورزشی زنان آستانه‌ای این روزها، همیشه رد و پائی از نرجس محمددوست دیده می‌شود، گوئی با زنان “کوچانی ” عجین شده است، تا پس از سال‌ها مظلومیت و محرومیت زنان، مادران، دختران و خواهران این شهر، صدای رسای زنان مظلوم و زحمتکش این شهر باشد.

دختر خوب و شایسته‌ این شهر، با این‌که سعی دارد نماینده خوبی برای تمام آستانه‌وندان (چه مرد، چه زن) باشد، دوست دارد که زبان زنان و دختران پرتوان، امّا محروم این شهر، در پارلمان شهری و حتّی در مرکز استان باشد.

با تمام این‌که در بعضی موارد و حرکت‌ها به او نقد دارم و با او راحتم و بعضی‌اوقات برادرانه او را نقد می‌کنم و گاهی دعوا هم می‌گیریم، ولی؛ جسارت او و برداشتن گام‌های بزرگش، برای من ستودنی است.

او را از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ به‌خوبی می‌شناسم، دختر جسوری که برای رسیدن به هدف‌های بزرگش؛ هرگز هراس نداشت و ترس به دل راه نداد و با فراغت کامل در راه آن اهداف، گام بزرگ برداشت، تا اکنون‌که در این جایگاه ایستاده است، از شکست نمی‌ترسد و هر شکست را، پلی برای رسیدن به پیروزی در آینده قرار می‌دهد.

جسارتش برای ورود به انتخابات شورای شهر قابل‌ستایش بود، که در میان این‌همه رقیب سرسخت و قَدَر، به‌عنوان یکی از پنج عضو شورا انتخاب شد. (واقعاً سخت است، آن‌هم در شهر پرجنب‌وجوشی مانند آستانه)

گام‌های مثبت و جسارت‌های متعدد او در احزاب استان، در تشکّل‌های متعدد بانوان و جوانان استان و در میان زنان این شهر، همیشه ستودنی و قابل‌تقدیر بوده است.

وقتی شنیدم که یکی از کاندیداهای ریاست شورای شهر آستانه‌اشرفیه بود، خوشحال شدم که به نقطه‌ای از تجربه رسیده است و در خود می‌بیند که می‌تواند در این جایگاه برای شهر خویش مؤثر باشد.

آینده بزرگی برای این دختر توانمند، می‌توان تصوّر کرد و آینده روشنی برای شهر آستانه‌اشرفیه، باوجود جوانان خوش‌فکر و دلسوزی مانند او، می‌توان رسم نمود.

و در پایان یادداشت،

گپی کوتاه با اعضای شورای شهر آستانه‌اشرفیه:

دوستان، در این پنج دوره از عمر شورای شهر، همیشه ریاست شورا از مردان بوده ‌است. هرچند تمام این رؤسا، زحمات خود را کشیده‌اند، ولی هرگز حرکت خاص و بزرگی از آن‌ها مشاهده نشده است.

دوستان بزرگوار، واقعاً بهتر نبود با کمک گرفتن از خرد جمعی و با یک تصمیم‌گیری منطقی و حسابی و غافل‌گیر کُننده و با مشورتی دوستانه، بدون حُبّ و بغض، بین هم و حتّی خدای‌ناکرده بدون نگاه جنسیتی، این بار به یک بانو اعتماد می‌کردید؟ تا مشاهده می‌کردید؛ در خیلی از جاها زنان ما از مردان شایسته‌تر و قابل‌اعتمادتر هستند.

نرجس محمددوست این دختر شایسته‌ آستانه‌ای، از کودکی در همین شهر بزرگ‌شده است و باید او را آستانه‌ای دانست، نکند که خدانکرده، وجود پسوند “لشکامی” در جلوی نامش، در این تصمیم‌گیری، جسارت را از شما گرفته باشد؟! امیدوارم که این‌گونه نبوده باشد، که وااسفا دارد… بگذریم.

در آخر، می‌خواهم که همان جمله‌ی اولیه یادداشت را تکرار کنم:

اگر تعداد عضوهای این دوره شورای شهر آستانه‌اشرفیه از هفت نفر به پنج نفر تقلیل پیدا نمی‌کرد – و رأی اعضاء شورا بدون هیچ حُبّ و بُغضی می‌بود، با اطمینان خاطر می‌گویم که امروز نرجس محمددوست رئیس شورا بود، این را با صراحت و با اعتقاد راسخ عنوان می‌کنم.

آرزومندم و از خداوند متعال می‌خواهم که تمام تصمیم‌گیری‌ها، رأی‌ها و حرکت‌ها در پارلمان شهری شهر محبوبمان آستانه‌اشرفیه، شهر دین و ادب گیلان، در راه بهبود شرایط شهر، برای آبادانی و سرسبزی هرچه بیشتر شهر و در راه آسایش و رفاه شهروندان و بهبود شرایط زندگی شهری آستانه‌وندان و بدون هیچ کدورت و کینه‌ی شخصی گرفته‌شده باشد، امیدوارم.

قطره‌ی کوچکی از میان دریای عظیم شهروندان شهر مهربانی‌ها آستانه‌اشرفیه، که دلشان برای این شهر می‌تپد …

حسن جهانچی

لینک کوتاه
http://abrishampress.ir/?p=25250

  • نویسنده : حسن جهانچی