از یک قلاده خرس قهوه ای به همراه دو توله اش در مناطق حفاظت شده شهرستان شفت تصوير برداري شد .

   به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ابریشم پرس ،  با توجه به گزارشات مردمی مبنی بر تردد حیات وحش در مناطق شهرستان و پس از نصب دوربین تله ای ؛  تصاویر و فیلم یک قلاده خرس قهوه ای به همراه دو توله اش در مناطق جنگلی شهرستان شفت ثبت شد .

    زمانی رئیس اداره محیط زیست شفت در این خصوص گفت : خرس قهوه ای با نام علمی Ursusaretus بزرگترین گوشتخوار ایران است که وزن آن تا ۵۰۰ کیلوگرم هم میرسد و غالبأ شب زی است .

    وی افزود : خرس قهوه ای از جمله پستانداران بزرگ جثه ای است که بدلیل تخریب زیستگاه و حتی شکار غیرمجاز و اعتقادات خرافه ای جهت استفاده داروئی از اعضاء بدن از گونه های حمایت شده میباشد . خرس قهوه ای یکی از گونه های شاخص جنگلهای هیرکانی و بعنوان یک گونه چتر مطرح است . خرسها دارای نرخ زاد و ولد پائینی هستند و بطور کلی هر یک یا دو سال یکبار تولید مثل می کنند

    خرسها با خوردن حشرات از تبدیل آنها به آفت جلوگیری می کنند و همچنین با کنترل جمعیت جوندگان جلوی رشد جمعیت شان را میگیرند و نقش مهمی در تنظیم و تعادل اکوسیستم ها بعهده دارند و همچنین با توجه به اینکه بخشی از رژیم غذائی خرس ها را میوه های جنگلی تشکیل میدهد با خوردن و دفع هسته آنها در مناطق مختلف جنگلی در پراکنش این درختان نیز کمک شایانی می کنند . زمانی از عموم مردم درخواست کرد با توجه به اینکه حفاظت از گونه های تنوع زیستی استان وظیفه همگان است و طی سالهای گذشته بدلیل تخریب زیستگاه خرس ها به ناچار نزدیک روستاها و شهرها شده اند و متأسفانه منجر به آسیب دیدن یا کشته شدن آنها شده است .

    اداره محیط از عموم مردم خواهشمند است در صورت مشاهده این گونه یا سایر گونه های حیات وحش مراتب را سریعأ به اداره محیط زیست اطلاع دهند لازم بذکر است جریمه یک قلاده خرس قهوه ای ۵۰ میلیون تومان در قانون در نظر گرفته شده است .