سخنگوی جدید وزارت امور خارجه ایران درباره بحث احتمال مذاکره با آمریکا گفت: ما فعلاً چشم‌اندازی برای مذاکره نمی‌بینیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ابریشم پرس ، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در خصوص شرایط ایران برای مذاکره با آمریکا گفت: فعلاً ما مذاکره‌ای با دولت آمریکا نداریم. مبنای حرف ما این بوده که احترام به توافقات بین‌الملل مبناست. ما فعلاً چشم‌اندازی برای مذاکره نمی‌بینیم. صرف دیدار به‌مفهوم مذاکره نیست، ضمناً ایران بنا ندارد که با هیچ‌یک از مقامات دولت آمریکا مذاکره‌ای داشته باشد. باید منتظر تحولات و شرایط بمانیم. ایران بر اساس ملاحظات سیاسی، ملی، امنیتی و بر اساس سابقه تعامل خود، راه دیپلماسی را نبسته است، این به‌مفهوم امیدواری به اروپا نیست، ما خواستار این هستیم که اروپا تعهدات خود را انجام دهد.

تاریخ سفر نخست‌وزیر ژاپن در حال هماهنگی است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص سفر شینزو آبه و واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: آنچه شما برداشت کردید تکذیب سفر نبوده، آنچه ما رد کردیم گمانه‌زنی‌ها بودند. تاریخ سفر در حال هماهنگی و فیکس کردن است.

وی در خصوص بحث میانجی‌گری نخست وزیر ژاپن گفت: طبیعی هست که کشورهای مختلف نگرانی‌هایی راجع به مسائل مختلف داشته باشند. ایران کشور قدرتمندی است. من از لفظ میانجی‌گری استفاده نمی‌کنم ولی ما شنونده نکات کشورهایی که موضوع را از روی حسن نیت دنبال می‌کنند هستیم. میانجی‌گری الزامات و مقدماتی دارد. تنش‌هایی که بین ایران و آمریکاست باید به ریشه آن توجه کرد، ریشه آن بدعهدی آمریکایی‌ها و تروریسم اقتصادی آمریکا است. کشورهای دیگر اوضاع را رصد می‌کنند و ما به نقطه نظرات کشورهای دوست گوش می‌کنیم. الآن در مرحله میانجی‌گری نیستیم.

لینک کوتاه
http://abrishampress.ir/?p=23655