مدیرکل کمیته امداد گیلان از ارائه خدمات به 935 خانواده زندانیان جرائم غیرعمد استان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ابریشم پرس ،عباس اهرابی، با بیان اینکه کمک‌های مردمی جلوه مهربانی و اعتماد به مجموعه کمیته امداد است گفت: مردم از ابتدای تأسیس کمیته امداد توسط امام راحل تاکنون که چهار دهه گذشته است همواره در کنار نیازمندان بوده و هستند و برای حل مشکلات آن‌ها کمک می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه کمیته امداد به‌عنوان عضو هیئت امناء ستاد دیه استان همه‌ساله تعداد زیادی از خانواده‌های زندانیان جرائم غیرعمدرا تحت پوشش قرار می‌دهد افزود: نگهداشت خانواده‌های زندانیان جرائم غیر عمد باهدف پیشگیری از آسیب‌های احتمالی وارده به آن‌ها و کمک به بهبود وضع معیشتی و ارائه خدمات مددکاری به خانواده زندانیان انجام می‌شود.

اهرابی ارائه خدمات معیشتی، درمانی، تحصیلی و دیگر ملزومات ضروری را ازجمله خدمات ارائه‌شده به خانواده‌های زندانیان جرائم غیر عمد عنوان کرد و ادامه داد: خانواده زندانیان از خدمات کمیته امداد مانند مستمری، بیمه اجتماعی و درمانی، وام اشتغال و کارگشایی و ارائه خدمات به دانش‌آموزان و دانشجویان برخوردار می‌شوند.

مدیرکل کمیته امداد گیلان ساخت و یا خرید مسکن و پرداخت ودیعه و اجاره مسکن برای خانواده‌های زندانیانی که حبس طولانی‌مدت برای آن‌ها تعیین‌شده است را یکی دیگر از خدمات این نهاد دانست و گفت: در سال گذشته به ۸۵ خانوار از زندانیان جرائم غیر عمد ۱۵۳ میلیون تومان کمک‌هزینه اجاره مسکن و به پنج خانوار هم ۵۰ میلیون تومان ودیعه مسکن پرداخت‌شده است.

وی بابیان اینکه پرداخت وام محکومین تا سقف ۱۵ میلیون تومان به‌منظور پیشگیری از زندانی شدن محکومین جرائم غیرعمد به آن‌ها پرداخت می‌شود افزود: سال گذشته ۳۶ نفر از این افراد با اعتبار ۲۷۲میلیون و ۹۵۰ هزار تومان از وام محکومین بهره‌مند شده‌اند که این وام به تمام زندانیان جرائم غیرعمد نیازمند تعلق‌گرفته و نیاز به تحت حمایت بودن ندارد و وجه مربوطه به‌حساب دادگستری واریز می‌شود.

اهرابی ارائه کمک‌های حمایتی، فراهم کردن زمینه آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای، ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغال به خانوار زندانیان نیازمند و زندانیان آزاده شده بر اساس ضوابط ازجمله خدماتی است که به زندانیان جرائم غیر عمد ارائه می‌شود ادامه داد: سال گذشته ۵۲ میلیون تومان تسهیلات اشتغال به۵۲ خانوار، ۶۳ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه به ۱۲۶ خانوار و ۵۶۴ میلیون تومان کمک‌هزینه درمانی به هزار و ۱۲۸ نفر پرداخت‌شده است.

مدیرکل کمیته امداد گیلان با اشاره به تحت حمایت بودن ۹۳۵ خانواده نیازمند زندانی جرائم غیر عمد در استان گفت: این خانواده‌ها در سال گذشته ۲۵۷ میلیون و ۵۹۳ هزار تومان کمک‌معیشت، ۴۲۳ خانوار از این تعداد، ۵۰۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان کمک‌های موردی، ۲۸۰ خانوار هم ۱۰۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان کمک‌هزینه تحصیلی دریافت کرده‌اند.

وی تصریح کرد: سالیانه با انعقاد تفاهم‌نامه‌های فی‌مابین کمیته امداد و اداره کل زندان‌ها و ایجاد ارتباط در خصوص استعلام گروهی وضعیت زندانیان برای کاهش آسیب‌های ناشی از ایاب و ذهاب خانواده‌های آن‌ها اقدام می‌شود.

اهرابی همچنین ارائه مشاوره‌های خانوادگی، تحصیلی، ازدواج، اشتغال، حقوقی توسط مشاورین مجرب در کمیته امداد و در موارد لزوم معرفی به کلینیک‌های تخصصی مشاوره طرف قرارداد با این نهاد و نیز برگزاری کلاس‌های آموزشی، فرهنگی، اردوهای زیارتی و سایر اقدامات مراقبتی برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در خانواده‌های زندانیان جرائم غیر عمد را از دیگر اقدامات این نهاد برشمرد.

لینک کوتاه
http://abrishampress.ir/?p=23535