یک تولیدکننده برگ سبز چای دهه ۷۰ را اوج شکوفایی صنعت چای کشور عنوان کرد و مدعی شد احیاء سازمان چای در سال ۸۸ جانی دوباره به این صنعت بخشیده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ابریشم پرس به نقل از نوش آنلاین ، اکبر باشلقی فومنی گفت: تولید برگ سبز و چای خشک در این دهه به ترتیب به میزان ۳۵۰ و ۷۰ هزار تن در سال رسیده بود.
وی همچنین اظهارداشت: دولت اواخر سال ۷۸ و ۷۹ اعلام کرد که از چای حمایت نمی کند یعنی برگ سبز چای را بصورت تضمینی از چایکاران خریداری نخواهد کرد بلکه کشاورزان با کارخانه داران توافق و محصول خود را از این طریق به فروش برسانند.
تولیدکننده برگ سبز چای گفت: متاسفانه این طرح به دلیل عدم همکاری کارخانجات چایسازی با شکست مواجه شد.
وی در ادامه افزود: باغدار همان سال بهترین برگ سبز چای را تحویل کارخانه دار دارد اما متاسفانه برگ سبز پس تبدیل به چای خشک درانبارها دپو و به فروش نرفت.
باشلقی فومنی تصریح کرد: حقیقیت قضیه اینکه با عدم فروش چای کارخانه دار پول چایکار را پرداخت نکرد و کشاورزان از کشت و کار چای دلسرد شدند.
وی به رادیو اقتصاد توضیح داد: این روند تا اواخر سال ۱۳۸۸ ادامه یافت و با کمال تاسف سطح زیرکشت باغات چای از ۳۲ هزار هکتار به دلیل رهاشدگی باغات و تغییر کاربری به ۲۰ هزار هکتار کاهش یافت.
این تولید کننده برگ سبز چای با اشاره به این جمله که سال ۱۳۸۸ سازمان چای کشورمجدد احیا شد، گفت: خوشبختانه احیای این سازمان جانی دوباره به صنعت چای کشور بخشید.
وی افزود: احیای باغات متروکه، تشکیل صندوق توسعه چای، پرداخت وام های مناسب برای تجهیز باغات به آبیاری تحت فشار، بهزراعی، خرید ماشین آلات مورد نیاز و بسیاری موارد دیگر از جمله اقداماتی که طی سال های اخیر از سوی دولت و سازمان چای در این حوزه انجام شده است.
باشلقی فومنی در ادامه با بیان اینکه چای یک گیاه دائمی است، اظهارداشت: هرساله برگ چینی چای از فصل بهار آغاز می شود.
وی اضافه کرد: بهترین و بیشترین برگ سبز چای مربوط به ماه های اردیبهشت و خرداداست.
این تولید کننده برگ سبز چای گفت: برداشت برگ سبز چای باغات دیم در فصل تابستان یک چین و در باغات مجهز به سیستم آبیاری بارانی چهار تا پنج چین است.
وی به رادیو اقتصاد افزود: اغلب باغات چای شمال کشور در شرایط حاضر بصورت دیم است.

لینک کوتاه
http://abrishampress.ir/?p=23357