رئیس اتحادیه چایکاران از نرخ تعیین شده برای خرید تضمینی در سال ۹۸ به شدت انتقاد کرد و گفت که این تصمیم بدون حضور نماینده واقعی چایکاران گرفته شده و پیامدهای فاجعه باری خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ابریشم  به نقل از نوش آنلاین ، علی رمضانی  با تایید خبر تعیین  ۳ هزار و ۲۷۵ تومان برای خرید تضمینی برگ درجه‌یک و هزار و ۸۴۹ تومان و ۲ ریال برای خرید برگ درجه‌دو از سوی شورای عالی اقتصاد گفت: «این قیمت هنوز به‌طور رسمی‌و کتبی به ما اعلام‌نشده است اما در جلسه‌ای که چند روز پیش در سازمان چای داشتیم؛ رئیس سازمان چای هم این قیمت را تأیید کردند.»

 نرخ خرید تضمینی برای سال ۹۸ فاجعه بار است

رئیس اتحادیه چایکاران با انتقاد از این قیمت‌گذاری شورای عالی اقتصاد گفت: «این قیمت‌گذاری یک فاجعه برای کشاورزان است و در خلأ حضور نماینده چایکاران گرفته‌شده است. متأسفانه آقایان نه پیشنهاد ما را برای نرخ خرید تضمینی چای قبول کردند و نه حتی پیشنهاد سازمان چای را و ما همین‌جا اعتراض خودمان را به این قیمت و همچنین عدم حضور نماینده چایکاران در جلسات شورای عالی اقتصاد اعلام می‌کنیم و انتظار داریم این تصمیم تغیر کند.»

وی افزود: «وقتی دولت می‌خواهد برای یک محصول در بخش خصوصی قیمت تعیین کند باید مدافع حقوق بخش خصوصی هم در جلسات مربوطه حاضر باشد اما در جلسات شورای عالی اقتصاد مربوط  به تعیین نرخ خرید تضمینی چای ما که نماینده و مدافع حقوق کشاورزان و چایکاران هستیم حاضر نبودیم و خود آقایان هرچه را که می‌خواستند، بریدند و دوختند. از نظر ما این نوع قیمت‌گذاری با توجه به تورم حاکم بر کشور بزرگ‌ترین بی‌عدالتی در حق کشاورزان است.»

رمضانی بابیان اینکه این نوع قیمت‌گذاری یادآور سقوط سال ۷۹ پس از اجرای طرح تحول ساختاری در صنعت چای است، افزود: «دولت در سال ۷۹ طرح خصوصی‌سازی صنعت چای را بدون برنامه‌ریزی اجرا کرد که نتیجه آن حاکم شدن بدترین شرایط درآمدی و روحی و روانی برای چایکاران تا سال ۸۳ بود.»

رئیس اتحادیه چایکاران  گفت:«متأسفانه این نوع قیمت‌گذاری برای چایکاران یادآور همان شرایط سخت است. بسیاری از کالاهای مملکت بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ درصد رشد داشته است اما وقتی به‌نوبت چای می‌رسد کمتر از ۲۰ درصد قیمت خرید تضمینی را نسبت به سال ۹۷ افزایش می‌دهند.»

وی افزود:« ما مانده‌ایم با چه زبانی مشکلات خود را بیان کنیم. در سال‌های گذشته در این مقطع کشاورزان بین ۵۰  تا ۷۰ درصد بهزراعی باغ خود را انجام می‌دادند اما امسال تنها ۱۵ تا ۲۰ درصد انجام داده‌اند زیرا برای آنها مقرون‌به‌صرفه نیست.»

رمضانی با بیان اینکه  احساس می‌کنیم عده‌ای پولدار پشت این قیمت‌گذاری هستند تا کشاورز مجبور شود برای گذران زندگی خودش باغش را به آنها بفروشد، افزود:«در سال‌های ۷۹ و ۸۰ همین اتفاق افتاد و ۵۰ درصد از باغ‌های چای ما پس از اجرای طرح تحول ساختاری مخروبه شد و یکسری افراد فرصت‌طلب هم زمین‌ها را خریدند»

انتظار داریم این تصمیم تغییر کند

رئیس اتحادیه چایکاران تاکید کرد:« ما انتظار داریم که دولت این تصمیم را عوض کند. اگر این اتفاق نیفتد شاید بسیاری از روستاهای ما حتی مثل سال ۷۹ خالی از سکنه شود. روستایی که من در آن ساکن بودم پیش از طرح تحول ساختاری ۴۵ دانش‌آموز داشت اما از سال ۷۹ تا ۸۳ حدود ۵۰ درصد از سکنه روستای ما مهاجرات کردند و اکنون تنها یک کانکس دانش آموزان دارد. با آن طرح اشتغال در روستا از بین رفت و فقر و بیکاری پیدا شد و جوانان از محل گریختند.»

وی گفت:«زمانی چای کیلویی ۲۵ ریال بود و گوشت کیلویی ۲۰ ریال بود اما امروز قیمت گوشت به کجا رفته و قیمت چای به کجا رسیده است. زمانی قیمت لوبیا ۱۰ ریال و چای ۲۵ ریال بود اما امروز قیمت این دو محصول به کجا رسیده است.»

رمضانی در بخش دیگری از این گفتگو  گفت:«سازمان چای یک بخش دولتی است و در جلسات شورای عالی اقتصاد نمی‌تواند از منافع کشاورز دفاع کند. امثال ما باید در جلسات شورای عالی اقتصاد می‌بودیم و برای آقایان توضیح می‌دادیم که با این نوع قیمت‌گذاری چای و چایکاری نابود خواهد شد و این قیمت به‌هیچ‌عنوان مقرون‌به‌صرفه نیست.»

رئیس اتحادیه چایکاران افزود: «دولت با این تصمیم‌ها به اشتغال در روستاها ضربه می‌زند ما واقعاً به این نتیجه رسیدیم که دولت قصد دارد تولیدکننده چای را به مصرف‌کننده تبدیل کند.»

وی بابیان اینکه امکان تغییر در تصمیم شورای عالی اقتصاد درباره خرید تضمینی چای وجود دارد گفت: «درباره نرخ خرید تضمینی گندم هم تصمیم‌هایی گرفته شد و تغییر کرد و این امکان درباره چای هم وجود دارد.»

رمضانی درباره واکنش نمایندگان استان گیلان به قیمت خرید تضمینی چای برای سال ۹۸ گفت:«در دیدارهای حضوری که با برخی نمایندگان استان گیلان داشتیم آنها عکس‌العمل چندانی به این موضوع نداشتند. البته برخی از آنها گفتند که برای تغییر این قیمت تلاش خواهند کرد اما برای من چندان قابل‌باور نیست و احساس می‌کنم حتی نماینده‌ای که این وعده را داد، از سر خستگی و ماندگی صحبت می‌کرد و شاید می‌دانست که کاری نمی‌تواند از پیش ببرد و به‌نوعی تنها برای تسکین بیمار این حرف‌ها را به ما زد.»