مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان از ورود 770 هزار و 773 دستگاه خودرو به گیلان از بیست و پنجم اسفند ماه گذشته تا پایان وقت پنجم فروردین ماه جاری خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ابریشم ، محمدرضا نازک کار  افزود: براساس آخرین آمار دریافتی از ۴۲ دستگاه تردد شمار گیلان ؛ از بیست و پنجم اسفند ماه گذشته تا پایان وقت پنجم فروردین ماه جاری ؛ ۷۷۰ هزار و ۷۷۳ دستگاه خودرو وارد استان شد که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشاندهنده کاهش شش دهم درصدی است.
وی اظهار کرد: همچنین ۵۹۸ هزار و ۵۷۱ دستگاه خودرو از استان خارج شده که این میزان خروجی نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیانگر کاهش سه و ۹ دهم درصدی است.
وی بیشترین میزان ورودی به استان را از طریق محور آزاد راه رشت – قزوین با میزان تردد ۳۹۱ هزار و ۱۳۶ دستگاه خودرو و بیشترین میزان خروجی را از طریق محور چابکسر به رامسر با تعداد ۲۳۷ هزار و ۸۰۳ دستگاه وسیله نقلیه عنوان کرد.
به گفته نازک کار ؛ گیلان طی مدت یاد شده از لحاظ متوسط تردد ساعتی با ۶۹۵ وسیله نقلیه پنجمین استان پرتردد کشور بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان دهنده چهار و شش دهم درصد کاهش است.
بیش از یکصد اکیپ ثابت و سیار خودروی پلیس راه نیز در طرح نوروزی فرماندهی انتظامی گیلان فعال است ضمن آنکه ۱۰ ایستگاه ثابت و ۱۰ کانکس سیار پلیس راه هم با بیش از ۵۰۰ نفر از عوامل، وظیفه کنترل محسوس و نامحسوس محورهای مواصلاتی و تامین امنیت مسافران، برقراری نظم، شناسایی متخلفان و برخورد با رانندگان متخلف در راه ها را بر عهده دارند.
پلیس راه فرماندهی انتظامی گیلان اعلام کرده که حرکت انواع تریلر و کامیون – به استثنای حاملان مواد سوختی و فاسدشدنی و دارندگان مجوز عبور از پلیس راهور – از ساعت هفت تا ۲۴ روزهای نهم ، پانزدهم و شانزدهم فروردین ماه ممنوع است.
همچنین ممنوعیت تردد در محور آستارا – اردبیل و بالعکس برای انواع تریلر و کامیون به استثنای موارد یادشده طی روزهای یازدهم فروردین ماه از ساعت ۱۲ تا ۲۴ و روزهای نهم ، پانزدهم و شانزدهم فروردین از ساعت هفت تا ۲۴ اعمال می شود.
دو هزار و ۵۰۰ نفر از اعضا، داوطلبان، نجاتگران و همکاران جمعیت هلال احمر گیلان در طرح های نوروزی شامل طرح ایمنی و سلامت و امداد و نجات همکاری می کنند. طرح امداد و نجات جمعیت هلال احمر گیلان نیز در ۴۴ پایگاه شامل پایگاه ثابت، پست موقت و شعب و مراکز استان به اجرا درآمده و یک هزار و ۱۵۰ نیروی عملیاتی شامل ۱۵۰ نیروی کادر و یک هزار نجاتگر داوطلب برای ارائه خدمات نوروزی حضور دارند.
طرح امداد نوروزی مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی گیلان نیز در ۶۲ پایگاه استان آغاز شده و در اجرای این طرح؛ یک دستگاه اتوبوس آمبولانس، دو موتورلانس و ۱۲۰ دستگاه آمبولانس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان با ۴۵۰ نیرو به کار گرفته شده است.