سخنگوی هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری از رای این مجلس به تجمیع انتخابات خبر داد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ابریشم ،حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خاتمی در پایان ششمین اجلاس رسمی خبرگان رهبری از دوره پنجم این مجلس افزود: در این اجلاس قانون انتخابات براساس سیاست‌های مقام معظم رهبری در دستورکار قرار گرفت که مجلس خبرگان رهبری رای به تجمیع انتخابات داد.

وی گفت: یکی از انتخابات مجلس یا ریاست جمهوری هر دو سال یکبار برگزار می‌شود و انتخابات دیگر در این دو انتخابات تجمیع خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین خاتمی افزود: براساس رای اکثریت اعضای مجلس خبرگان رهبری اگر در حوزه انتخابیه‌ای که باید یک نفر انتخاب شود یک نفر هم کاندید شد انتخابات صدق نخواهد کرد مگر اینکه تلاش شود کاندیدا‌های مورد تایید شورای نگهبان در آن حوزه رقابت کنند در غیر این صورت انتخابات در این حوزه برگزار نمی‌شود.

وی با اشاره به دعوت از وزیر امور اقتصادی و دارایی در این اجلاس به عنوان مهمان و مدعو گفت: دعوت از وزیر در مجلس خبرگان رهبری هرگز به معنی سوال و استیضاح از میهمان مدعو نیست.
­

سخنگوی هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه تاکنون روسای سران قوا و مقامات لشکری مثل سردار سرلشکر سلیمانی به مجلس خبرگان رهبری دعوت شده اند، افزود: پس اینکه گفته می‌شود مجلس خبرگان حق ندارد وزیری را استیضاح کند اساسا سخن از استیضاح نیست و سخن از میهمان مدعو است که برای توضیح درباره مسایل مهم کشوری می‌توانند دعوت مجلس خبرگان رهبری را بپذیرد یا نپذیرد.

حجت الاسلام والمسلمین خاتمی با بیان اینکه وزیر امور اقتصادی و دارایی در ششمین اجلاس رسمی خبرگان رهبری توضیحاتی درباره مهمترین مسایل اقتصادی کشور داد، گفت: اعضای خبرگان هم براساس آمار دقیقی که داشتند سوالاتی کردند که خود وزیر هم معترف به پخته بودن سوالات و اهل نظر بودن خبرگان رهبری داشت.

وی افزود: در ضیافت شام شب گذشته هم که با حضور ۱۷ نفر از اعضای خبرگان رهبری برگزار شد برخی از اعضا مشکلات قضایی را مطرح کردند و پیشنهاد‌هایی را ارایه دادند که با استقبال و قدردانی رئیس قوه قضاییه همراه بود.

حجت الاسلام والمسلمین خاتمی با اشاره به مصوبات این دوره از مجلس خبرگان رهبری گفت: مقرر شد از این پس نطق‌های قبل از دستور براساس ساماندهی که شد به ترتیب الفبا باشد و هر یک از اعضا می‌تواند ۱۵ دقیقه صحبت کند.

وی با اشاره به سخنان آیت الله جنتی افزود: مسایلی که در این دوره از اجلاس رسمی خبرگان رهبری برگزار شد در فضای بسیار صمیمی مطرح و تصویب شد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: با انتخاب حجت الاسلام و المسلمین رئیسی به عنوان نایب رئیس اول مجلس خبرگان رهبری این هیئت رئیسه جوان تر شد.
حجت الاسلام و المسلمین سید احمد خاتمی در نشست خبری پس از اختتامیه ششمین اجلاس رسمی مجلس ­خبرگان رهبری از دوره پنجم، این اجلاس را پر بار تر از اجلاس قبل دانست.
وی افزود: در اجلاس قبل که از روسای سه قوه دعوت کرده بودیم فرصتی برای بررسی طرح ها نماند اما در این اجلاس طرح ساماندهی نطق های قبل از دستور نمایندگان به سامان رسید و وارد طرح اصلاح انتخابات خبرگان شدیم.
سید احمد خاتمی تاکید کرد: مصمم هستیم تا این مصوبه را نیز قبل از برگزاری انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان به سامان برسانیم.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری همچنین درباره تعیین حداقل سن برای کاندیداهای مجلس خبرگان پیش بینی کرد: این موضوع به عنوان بخشی از طرح اصلاح قانون انتخابات این مجلس در اجلاس رسمی شهریور به سرانجام برسد.