ویژه برنامه "خیام خوانی " گروه بانوان «جانان» رودسر در لاهیجان برگزار شد.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ابریشم ، برنامه “خیام خوانی “توسط گروه بانوان «جانان»رودسر در روز شنبه ١٨ اسفند ٩٧ با حضور اسماعیل میر غضنفری فرماندار ،نوراله اکبری معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری ، دکتر ذبیح اله نیکفر نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی و جمع کثیری از اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان در سالن شهید باهنر لاهیجان برگزار شد.

در ابتدای برنامه گروه جانان متشکل از خانمها فاطمه ابراهیمی،فیروزه حقانی،لیلا علی نیا،سعیده عسگری ، ژیلا خوش برش ، پوران وحید و کلثوم نیکزاد به خوانش اشعاری از خیام پرداختند.

پس از آن  گروه شاهنامه خوانی رد پای آسمان (یسنا رضایی،دلارام پرمونه ، بهارناز حسین دوست ، الهه ریاضی ) به مربیگری نیلوفر امیدی شاهنامه خوانی کردند .

در ادامه برنامه اسماعیل میر غضنفری فرماندار شهرستان لاهیجان در خصوص خیام گفت: خیام از معدود شاعرانی است که علاوه بر شاعری ، فیلسوف نیز بود و در علوم ریاضی ید طولایی داشت وی منجم، ریاضیدان ، عارف ، مبتکر و مبدع شعر رباعی بود .

خیام درخارج از مرزهای کشور ما بیشتر شناخته شده است به گونه ای که ادوارد جرالد انگلیسی که مترجم شعرهای خیام هست آنچنان به آثار خیام پرداخته که در اروپا وی را به عنوان خیام انگلیسی می شناسند .

فرماندار با ابراز خرسندی از اجرای بسیار خوب بانوان سخنان خود را با اینگونه به پایان رساند:دریغ و درد نه دانه شدیم که بروییم، نه خاک که برویانیم؛سنگواره ایم اکنون در دشتهای تحجر

پس از آن صبا میر نوری از گروه شاهنامه خوانی رد پای آسمان به حافظ خوانی پرداخت  و در ادامه گروه کر بانوان «جانان» به همراه گروه موسیقی متشکل از سارنگ یوسفی «خواننده»،عارف کوهی «نوازنده دف »و اسماعیل ملاپور «نوازنده تار» به  خیام خوانی پرداختند .

در ادامه دکتر روستایی از اساتید دانشگاه در خصوص خیام  سخنان مبسوطی را ارائه نمود و گفت:کتابهای زیادی در مورد اشعار خیام نوشته شده ، همچنین ترجمه های زیادی در مورد اثار وی موجود هست ولی انگونه که باید به شخصیت شعری خیام پرداخته نشده است .برای اولین بار اسم خیام در کتاب عروضی سمرقندی بوده او در کتاب چهار مقاله خود دو جا از خیام سخن به میان آورده و به ملاقاتی که در بخارا با خیام داشته اشاره می کند.علی ابن زید بیهقی از شخصیتهای دیگری است که خیام را زیارت کرده. آنچه باعث شناساندن خیام با غرب شده محتوای ظاهری رباعیات خیام بوده است و یکی از کتابهایی است که در غرب به کرات چاپ شده است رباعیات وی می باشد. وی درادامه افزود:درفهوای شعر خیام بار معنایی عمیقی نهفته است و اعتقاد بر آن است که مضمون عرفانی نیز در آن هست .

در پایان این ویژه برنامه نیلا گلی پور کودک خردسال(٥/٣ساله) به شعر خوانی از اشعار عراقی  پرداخت که مورد توجه حضار قرار گرفت .

 

تصاویر : کاوه خان خانی زاده