عیسی کلانتری در صومعه سرا گفت  فاجعه محیط زیستی در حال اتفاق افتادن است و رییس جمهور دستور داده که یک میلیارد و 300میلیون یورو برای رفع معضل پسماندهای شمال کشور تخصیص داده شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ابریشم ،  عیسی کلانتری عصر چهارشنبه، 15اسفند  در جلسه شورای اداری صومعه سرا که در سالن جلسات فرمانداری این شهر برگزار شد، اظهار کرد: احیای صنعت ابریشم صومعه‌سرا باید توسط وزارت جهاد کشاورزی انجام شود.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی و زهکشی از دیگر برنامه‌هاست، افزود: با این کار کشت دوم به راحتی انجام می‌شود زیرا سبب خارج نشدن آب باران از زمین خواهد شد.

وی با اشاره به مسئله تالاب، گفت: با روش‌های سنتی و مکانیکی هزینه احیا تالاب 49 هزارمیلیارد تومان پیش بینی شده که این بودجه در اختیار دولت و کشور نبوده و قابل اجرا نیست.

کلانتری با بیان اینکه در صددیم با همکاری دانشگاه تهران و صنعتی شریف، تا سه سال آینده عمق تالاب انزلی را یک و نیم تا 2 و نیم متر افزایش دهیم، تصریح کرد: تالابی که باید سالی 10 هزار تن ماهی داشته باشد الان کمتر است.

وی با اشاره به مسئله پسماند، خاطرنشان کرد: فاجعه محیط زیستی در حال اتفاق افتادن است و رییس جمهور دستور داده که یک میلیارد و 300میلیون یورو برای رفع معضل پسماندهای شمال کشور تخصیص داده شود.

رئیس سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه مجلس از اعتبار پسماند برداشت و به بخش دیگری اختصاص داد، اظهار کرد: با این پول‌ها نمی‌توان پسماند شمال را در عرض سه سال ساماندهی کرد.

کلانتری با بیان اینکه همه جای دنیا برای برخورد با پسماند تولید زباله را کاهش می‌دهند، افزود: در سال 2050 از آب‌های اقیانوس‌ها و دریاها بیشتر از ماهی، پلاستیک صید خواهد شد.

وی با بیان اینکه سالیانه 9 میلیون تن پلاستیک به دریاها ریخته می‌شود و ویران‌گر محیط زیست است، گفت: اگر حاکمیت و دولت به فکر پسماند نباشند، گیلان در پسماند مدفون می‌شود و هیچ رودخانه زنده وارد دریا نمی‌شود و این یک معضل جدی است.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه دولت و حاکمیت موظف به حل پسماند گیلان هستند، تصریح کرد: اکنون در شرایط سخت هستیم  و فقط دولت این شرایط را به وجود نیاورده است.

کلانتری با بیان اینکه ما در جنگ اقتصادی هستیم، خاطرنشان کرد: اکنون حدود 600 تا 700 بشکه نفتی که می‌فروشیم پولش را به راحتی نمی‌توانیم به کشور برگردانیم.

وی با بیان اینکه امروز در دنیا مرز اقتصادی وجود ندارد، اظهار کرد: همه باید با گرانی مبارزه کنیم زیرا مشکل همه ماست و کاسه کوزه را تنها بر سر دولت شکستن درست نیست.

رئیس سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه سیاست‌ها، مسائل را به اینگونه بار آورده است، افزود: در داخل هم اشتباه داریم اما اینکه دولت باید پاسخگوی همه مشکلات باشد کمی ناجوانمردانه است.

کلانتری با بیان اینکه بانک‌ها در تزریق نقدینگی سخت می‌گیرند، گفت: تولید کننده هر مقدار نقدینگی بخواهد نهایتا منجر به تورمی می‌شود که بانک مرکزی در برابرش می‌ایستد.

وی با اشاره به اینکه در شرایط جنگ اقتصادی همه باید تحمل شرایط را داشته باشند، تصریح کرد: حدود 14 هزار میلیارد تومان ماهانه دولت به پرسنل 4 میلیون نفری خود حقوق می‌دهد.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه باید مانند زمان جنگ همه به هم کمک کنند، خاطرنشان کرد: خط مقدم دولتی‌ها هستند و نیاز است که در اوج جنگ اقتصادی، مردم هم پای دولت کمک‌حالش باشند.

کلانتری، اشتغال را یکی از مسائل جدی دانست و اظهار کرد: اگر سرمایه‌گذاری اتفاق نیفتد اشتغالی اتفاق نخواهد افتاد و برای شغل جدید نیاز به سرمایه‌گذاری هستیم.

لینک کوتاه
http://abrishampress.ir/?p=21346