شاگردان فلیکس سانچز در دیداری که در نیمه اول آن حاکم مطلق توپ و میدان بودند، توانستند به اولین قهرمانی خود در جام ملت های آسیا دست یابند. ژاپنی ها علیرغم فشار حملات خود در نیمه دوم، نتوانستند مانع از اولین قهرمانی قطری ها شوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ابریشم ، در پنجاه و یکمین و آخرین بازی از جام ملت های آسیا ۲۰۱۹، دو تیم ژاپن و قطر در استادیوم شهر ورزش های زاید به مصاف یکدیگر رفتند که در پایان، این سپیدپوشان قطری بودند که در یک بازی کاملا برتر توانستند با حساب ۳-۱ تیم ژاپن را شکست دهند و به اولین قهرمانی خود در این مسابقات دست یابند. عنابی‌ ها با نمایش خیره کننده خود در این دیدار و جام هفدهم، نشان دادند که هیچ تیمی شایسته تر از آن ها برای قهرمانی در این جام نبوده است.

دو تیم ژاپن و قطر پس از غلبه بر تیم های ایران و امارات در مرحله نیمه نهایی، امروز (جمعه – ۱۲ بهمن ماه) پا به مسابقه فینال گذاشتند تا در پایان دیدار امروز، سرنوشت قهرمان هفدهمین دوره این رقابت ها نیز مشخص گردد. قطری ها با کلکسیونی از رکوردشکنی های مختلف در این جام همچون بهترین خط حمله (۱۶ گل) و بهترین خط دفاع (بدون گل خورده) به مصاف ژاپنی هایی می روند که در سودای پنجمین قهرمانی خود در آسیا هستند تا هرچه بیشتر در قاره کهن، دست نیافتنی تر شوند. دقایق ابتدایی این دیدار با برتری نسبی ژاپنی ها آغاز شده و آن ها موقعیت هایی را بر روی دروازه سپیدپوشان قطری پدید می آورند.

در دقیقه ۱۲ این دیدار، یکی از زیباترین گل های جام توسط المعز علی به ثمر رسید . مهاجم شماره ۱۹ تیم ملی قطر با پاس خوب اکرم عفیف، پس از دو ضربه روی پا به توپ، با حرکتی استثنایی، با ضربه قیچی برگردان اقدام به گلزنی کرد که توپ بعد از برخورد به تیرک عمودی، وارد دروازه گوندا گلر ژاپنی ها شود. المعز علی با این گل زیبا، با ۹ گل توانست رکورد علی دایی را با ۸ گل بشکند.

قطری ها پس از گل نیز دست از حملات خود برنمی دارند و پی در پی به دروازه سامورایی ها هجوم می آورند. چند دقیقه بعد، باز هم المعز علی صاحب یک بخت گلزنی شد که با دفاع و تکل خوب مدافع ژاپنی، شماره ۱۹ قطری ها نتوانست تعداد گل های خود در این جام را دو رقمی کند.

در دقیقه ۲۷ باز هم این شاگردان فلیکس سانچز بودند که توانستند گل دوم خود را به ثمر برسانند. باز هم در متن این گل اکرم عفیف بود که با پاس زیبای خود، عبدالعزیز حاتم را در پشت محوطه جریمه صاحب توپ کرد تا حاتم با یک شوت سنگینِ پای چپ، گل دوم عنابی ها را به ثمر برساند.

قطری ها با دو گل زیبا از سامورایی ها پیش افتادند و ژاپنی ها و مربی آن ها، هاجیمه موری یاسو در بهت فرو رفته اند. در دقیقه ۳۶، اکرم عفیف داخل محوطه جریمه ژاپن پدرو کوریا را صاحب توپ کرد که ضربه او بعد از برخورد به مدافعان، در تیرک دوم به کاپیتان قطری ها، حسن الهیدوس رسید که ضربه محکم این بازیکن به تیرک عمودی دروازه برخورد کرد و به بیرون رفت. در ادامه کار اتفاق خاصی بر روی دروازه های دو تیم اتفاق نمی افتد تا شاگردان سانچز با برتری ۲-۰ به رختکن بروند.

نیمه دوم با سوت روشن ایرماتوف آغاز می گردد. قطری ها و هواداران آن ها برای تاریخ سازی تنها باید یک نیمه، صبر کنند. ژاپنی ها برای جبران دو گل خورده شان بازی را بهتر شروع می کنند. دقیقه ۵۴، ارسال شماره ۷ ژاپن، گاکو شیباساکی از روی نقطه کرنر را مدافع تیم قطر، بوعلام خوخی به خوبی دفع می کند. در دقیقه ۶۱، بوعلام خوخی مدافع خوب قطری ها در پی مصدومیت جای خود را به سالم الحجیری می دهد. ژاپنی ها فشار حملات خود بر روی دروازه قطری ها را بیشتر کرده اند؛ آن ها نمی خواهند به این آسانی ها بازنده این دیدار مهم باشند.

فشار حملات ژاپنی ها سرانجام در دقیقه ۶۹ جواب می دهد و سامورایی ها به وسیله تاکومی مینامینو، به گل می رسند. پاس ستاره ژاپنی ها، یویا اوساکو در بین مدافعان قطری به مینامینو می رسد و این بازیکن نیز با یک چیپ زیبا، گل اول تیم ملی ژاپن را به ثمر می رساند.

قطری ها بلاخره دروازه خود را در فینال جام ملت های آسیا باز شده می بینند تا آمار کلین شیت های آن ها، شکسته شود. بازیکنان ژاپن دست بردار نیستند و به دنبال زدن گل مساوی هستند. در دقیقه ۷۷، در یک ضدحمله شوت عبدالعزیز حاتم به شکل خطرناکی از روی دروازه گوندا به بیرون رفت. در دقیقه ۸۰، از روی ارسال ضربه کرنر قطری ها توپ به دست مایا یوشیدا، مدافع ژاپنی ها برخورد می کند که ایرماتوف پس از مشورت با داور ایتالیایی VAR این صحنه را پنالتی اعلام می کند.

اکرم عفیف در دقیقه ۸۲ پشت ضربه پنالتی قرار می گیرد و با فریب گلر ژاپنی ها گل سومِ قطر را به ثمر می رساند. این گل به مانند آب سردی بر پیکره تیم ژاپن بود و آن ها را از تب و تاب حملات شان انداخت. ژاپنی ها پس از دقایقی دوباره خودشان را پیدا کردند و حملاتی را بر روی دروازه قطری ها ایجاد می کنند؛ اما فرصت چندانی برای سامورایی ها باقی نمانده است. روشن ایرماتوف ۵ دقیقه وقت اضافه را اعلام می کند.

نیمکت نشینان قطری، برای جشن قهرمانی، بی قراری می کنند. دقایق اضافی نیمه دوم، با فشار حملات ژاپنی ها همراه هست و تمام بازیکنان ژاپنی به غیر از گوندا در زمین قطر حضور دارند. همه منتظر سوت پایان بازی توسط قاضی ازبکستانی این دیدار هستند. سوت پایان بازی توسط ایرماتوف نواخته می شود و قطر قهرمان هفدهمین دوره جام ملت های آسیا می شود.