قطری ها برای اولین بار در تاریخ خود، به فینال جام ملت های آسیا صعود کردند و حریف سامورایی ها در این رقابت ها شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ابریشم ، در دومین بازی از مرحله نیمه نهایی جام ملت های آسیا، دو تیم امارات و قطر به مصاف یکدیگر رفتند که در پایان این تیم قطر بود که با نتیجه قاطع ۴-۰ امارات را درهم کوبید تا برای اولین بار در تاریخ این مسابقات، به فینال جام ملت های آسیا صعود کنند. این ششمین برد متوالی قطری ها بود که با شش کلین شیت همراه شد تا آن ها با شایستگی تمام، به بازی پایانی جام هفدهم، صعود نمایند.

امارات و قطر در حالی پا به این مرحله گذاشته اند که هر دو تیم در پی صعود به بازی فینال جام ملت های آسیا هستند. اتفاقی که اگر رخ دهد، برای اولین بار در تاریخ فوتبالی دو کشور رقم خواهد خورد و به همین دلیل، این دیدارِ بسیار مهمی برای هر دو تیم به حساب می آید. دقایق ابتدایی این دیدار، بیشتر بازی در میانه میدان دنبال می شود و به نظر می رسد حساسیت بالای بازی، بر روی کیفیت هر دو تیم اثر گذاشته است. در دقیقه ۲۳، در ضدحمله سریع بازیکنان قطر، بوعلام خوخی گل اول این دیدار را با شوتی زمینی و آرام از روی اشتباه فاحشِ خالد عیسی دروازه بان امارات به ثمر رساند. بازیکنان امارات پس از این گل فشار خود را بر روی دروازه های قطر ایجاد می کنند ولی از آن سو هم، ضدحملات قطری ها بسیار خطرناک است. در دقیقه ۳۷، المعز علی توانست دومین گل این دیدار و هشتمین گل خود برای قطر در جام ملت های آسیا را به ثمر برساند. پاس تک ضربِ اکرم عفیف به شماره ۱۹ تیم ملی قطر رسید و المعز علی بین مدافعان اماراتی با شوتی بسیار زیبا که به تیرک عمودی دروازه نیز برخورد کرد، گل دوم قطر را به ثمر رساند. بازیکنان امارات و هوادارن شان، با این گل در بهت و شوکی عجیب فرو رفته اند به گونه ای که پس از گل، باز هم این قطری ها هستند که بر روی دروازه میزبان حمله می کنند. نیمه اول با نتیجه ۲-۰ به سود قطر، پایان پذیرفت.

نیمه دوم بازی با حملات اماراتی ها آغاز می شود؛ آن ها نمی خواهند در یکی از حساس ترین بازی عمرشان، بازنده باشند. در دقیقه ۵۳ شوت زیبای علی مبخوت از پشت محوطه جریمه با واکنش بسیار خوب سعد الشیب همراه بود تا دروازه خود را همچنان بسته شده نگه دارد. گلر شایسته قطری ها با گذشت دقیقه ۵۷ از این بازی توانست رکورد کلین شیت تاریخ جام ملت های آسیا را به نام خود ثبت نماید. در دقیقه ۷۰، ضربه ارسالی مطر از نقطه کرنر را گلر قطری ها به خوبی برگشت داد. فشار اماراتی ها همچنان ادامه دارد و دو دقیقه بعد، ضربه ارسالی بندر را سعد الشیب با یک سیو دیدنی به کرنر فرستاد. در دقیقه ۸۰، حسن الهیدوس کاپیتان عنابی پوشان گل سوم و تیر خلاص را بر پیکر میزبان وارد نمود تا به مشابه نتیجه ایران و ژاپن، قطری ها هم با ۳ گل حریف خود را شکست دهند و به بازی پایانی برسند. هواداران خشمگین اماراتی با پرتاب بطری های آب، صحنه های زشتی را در ورزشگاه به نمایش گذاشته اند. قطر کاملا در دقایق پایانی، نبض بازی را در اختیار گرفته است. بازیکنان امارات که این شکست را قبول ندارند رو به بازی خشونت آمیزی آورده اند. در دقیقه ۹۱، سزار راموس داور مکزیکی، اسماعیل احمد را از زمین بازی اخراح می کند. در دقیقه ۹۳، حامد اسماعیل گل چهارم قطر را وارد دروازه امارات می کند تا میزبان با شکستی تحقیر آمیز با این جام خداحافظی نماید. سوت پایان بازی و رسیدن تیم ملی فوتبال قطر به فینال جام ملت های آسیا.