در گروهی که استرالیا، سوریه، فلسطین و اردن حضور داشتند، کمتر کسی تصور صعود زودهنگام توسط شاگردان ویتال بورکیلمانز به عنوان اولین تیم به مرحله بعدی جام ملت‌ها را داشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ابریشم، اردن در روز اول این مسابقات در گروه دوم با برتری مقابل استرالیا خبرساز شد و خیلی‌ها البته همچنان به این تیم باور نداشتند. آنها علیرغم شکست دادن تیم مطرح استرالیا که مدعی عنوان قهرمانی این جام ملت های آسیا و مدافع عنوان قهرمانی در دوره قبلی‌ است، همچنان به عنوان مهمان ناخوانده صدر جدول این گروه شناخته می‌شدند و همه در انتظار دومین تقابل آنها در گروه و برابر سوریه مدعی بودند.

سوریه که در انتخابی جام جهانی و با بدشانسی از صعود به روسیه جا مانده بود، در شرایطی برابر اردن قرار گرفت که در بازی اول علیرغم برتری هجومی برابر فلسطین در کسب پیروزی ناکام مانده بود و به تساوی رضایت داد. جدال این دو تیم می‌توانست معادلات صعود و مدعی گروه را مشخص کند. اردنی‌ها اما با یک نمایش خارق العاده و باورنکردنی خصوصا در نیمه اول توانستند با گل‌های التماری و طارق خطاب به دو گل دست یابند و با حفظ این نتیجه به ششمین امتیاز خود رسیدند و به عنوان اولین تیم راهی مرحله بعدی مسابقات شده اند.

شادی وصف نشدنی بازیکنان این تیم بعد از پیروزی و کسب جواز صعود در کنار جشن و پایکوبی هواداران اردنی روی سکوها و خیابان‌های العین پایان انتظار آنها برای صعود بود که زودتر از مدعیان دیگر به این جواز دست یافته بودند.

آنها که سال‌ها مستعمره بریتانیا محسوب می‌شدند در سومین حضور خود در جام ملت های آسیا با فوتبالی جالب توجه و قابل اعتنا توانسته‌اند برتری جالب توجهی نسبت به دو دوره قبلی به جا بگذارند. آنها در شرایطی طی دو بازی اخیر این دوره به دو برد دست یافته‌اند که در دو دوره قبلی مجموعا سه پیروزی به نام خود کرده بودند. شادی جالب توجه هواداران آنها بعد از این صعود خاطره‌انگیز با قلمدوش کردن گزارشگر ایرانی می‌تواند یکی از صحنه‌های ویژه و خاطره ساز از آنها محسوب شود و باید دید بلندپروازی سرمربی بلژیکی این تیم تا کجا ادامه خواهد داشت.