سازمان امور مالیاتی اسامی بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی معاف از مالیات‌ را اعلام کرد اما نامی از آستان قدس رضوی و برخی نهادهای مذهبی در آن دیده نمی‌شود و حالا باید دید پس از انتشار 10نهاد خاصی که از پرداخت مالیات معاف شدند، بقیه نهادها حاضر به پرداخت مالیات خواهند شد یا همچنان مقاومت خواهند کرد؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ابریشم براساس بخشنامه‌ای که دیروز نادر جنتی، معاون مالیات‌های مستقیم سازمان مالیاتی ابلاغ کرد: براساس بند۴ الحاقی به ماده۲ قانون مالیات‌های مستقیم، بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی دارای مجوز معافیت از طرف حضرت امام‌خمینی(ره) و مقام معظم رهبری از شمول پرداخت مالیات‌های موضوع قانون مالیات‌های مستقیم‌ خارج شده‌اند.

در این بخشنامه به‌صراحت آمده است: اسامی بنیادها و نهادهایی که براساس نظر مقام معظم رهبری مشمول معافیت مالیاتی شده‌اند شامل بنیاد شهید و امور ایثارگران انقلاب اسلامی، کمیته امداد امام‌خمینی(ره)، سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، ستاد اجرایی فرمان امام‌خمینی(ره)، مرکز خدمات حوزه‌های علمیه، مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی و جامعه‌المصطفی(ص) العالمیه می‌شود ولی این نهادها باید مالیات تکلیفی و ارزش افزوده را پرداخت کنند.

  فعالیت اقتصادی نهادهای خاص معاف نیست

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی اعلام کرد: در اجرای تبصره۲ ماده۲ قانون مالیات‌های مستقیم، کلیه بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی بابت فعالیت‌های اقتصادی خود از هیچ‌گونه معافیت مالیاتی برخوردار نیستند.

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، نادر جنتی‌ تصریح کرد: به استناد تبصره‎های این ماده قانونی، کلیه فعالیت‌های اقتصادی بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی و همچنین وزارتخانه‌ها و شهرداری‌ها به هر نحوی، مشمول پرداخت مالیات بوده و معافیتی ندارند.

او گفت: بر همین اساس، نهادها و بنیادهای انقلاب اسلامی، مالیات عملکرد همه فعالیت‌های اقتصادی خود و همچنین همه مالیات‌های تکلیفی و ارزش افزوده را پرداخت می‌‌کنند. معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی‌ با اشاره به انتشار خبر رسانه‌ها درخصوص معافیت مالیاتی بنیادها و نهادهای انقلابی گفت: فعالیت اقتصادی بنیادها و نهادهای انقلابی وفق ضوابط و مقررات قانونی مشمول مالیات است. به‌گفته او، شرکت‌هایی که تمام یا قسمتی از سرمایه آنها متعلق به وزارتخانه‌ها یا بنیادها و نهادهای انقلابی است، سهم درآمد یا سود آنها نیز وفق قوانین و مقررات مشمول مالیات است.