رسانه های نزدیک به دولت اقلیم کردستان عراق روز چهارشنبه اعلام کردند توافق اربیل و بغداد برای صادرات نفت کرکوک نهایی شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ابریشم به نقل از ایرنا، این رسانه ها با اعلام این مطلب افزودند: قرارداد کردستان عراق و دولت مرکزی عراق برای صادرات نفت کرکوک از طریق خط لوله موجود در کردستان عراق به بندرجیهان ترکیه نهایی شده و تنها امضا ‘عادل عبدالمهدی’ نخست وزیر جدید دولت عراق باقی مانده است.

این گزارش حاکی است: رسانه های مذکور آغاز صادرات نفت کرکوک از طریق اقلیم را سرآغازی برای اجرای پروژه های شرکت روس نفت در کردستان عراق توصیف می کنند.

شرکت روس نفت که وابسته به دولت روسیه است در سالهای اخیر قرارداد توسعه خط لوله نفتی اقلیم به ترکیه، خرید نفت اقلیم و سرمایه گذاری در ۴ بلوک نفتی را با کردستان عراق به امضا رساند.

کردستان عراق در پی از دست دادن میدانهای نفتی کرکوک در سال گذشته در تلاش برای کسب رضایت بغداد برای صادرات نفت تولید شده در استان کرکوک از طریق اقلیم بود.

براساس توافق حاصل شده در مقابل صادرات نفت کرکوک توسط کردستان عراق دولت مرکزی بودجه این منطقه را روانه می کند.

صادرات نفت کرکوک مازاد بر صادرات روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفتی است که کردستان عراق از میدانهای نفتی تحت کنترل خود استخراج و روانه بازارهای جهانی می کند.