پژوهشکده چای کار پژوهشی می‌کند و چون کارش تشخیص نیست در یک فرآیند طولانی یک هفته ای به وزارت جهاد کشاورزی گزارش می‌دهد که این یک هفته‌ای موجب افزایش هزینه‌های حمل‌و‌نقل و قیمت تمام شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ابریشم ، ابوالقاسم یوسفی‌نژاد گفت: در زمینه مسائل ارزی یکسری قوانین و مقررات به دستگاه‌ها اعلام می‌شود که بدون در نظر گرفتن منافع بخش خصوصی است؛ این در حالی است که واردکننده در حین قرارداد با طرف خارجی بوده و ما با بخشنامه‌های مختلف، چرخه اقتصادی او را دچار بحران می‌کنیم.

وی با بیان اینکه متاسفانه مشکل امروز اقتصاد ما خودتحریمی‌است، افزود: قابل‌پذیرش نیست که بخش‌هایی از دولت با تغییر مداوم قوانین، دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها ستون اقتصاد کشور را دچار آسیب کند.

ناظر گمرکات گیلان تصریح کرد: یکی از نمونه‌های بارز بخشنامه‌های بدون مطالعه، بخشنامه ممنوعیت صادرات چای بود که دوباره لغو شد؛ اما تشخیص ایرانی یا خارجی بودن چای بر عهده پژوهشکده چای است. پژوهشکده نیز چون کار پژوهشی می‌کند و کارش تشخیص نیست، با یک فرآیند طولانی باید گزارش خود را به جهاد کشاورزی ارائه دهد از این رو این فرآیند حداقل یک هفته‌ای موجب افزایش هزینه‌های حمل‌و‌نقل و قیمت تمام شده برای صادرکننده شده و صرفه اقتصادی آن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

یوسفی‌نژاد ادامه داد: ما در صادرات در پی بالا رفتن ارز فرصت‌های خوبی داشتیم، اما بخشنامه‌های آنی این فرصت را برای صادرکننده محدود کرده است.

  • منبع خبر : نوش آنلاین