بايد اين سؤال را پرسيد كه چگونه است كه سیاهکلی‌ها در همه جاي ايران و گيلان و در همه مناصب و داشتن منابع انساني زياد هستند ولي مناصب مديريتي درسياهكل نصيب سیاهکلی‌ها نمی‌شود!

فرماندار سیاهکل در آیین معارفه رئیس جدید اداره کتابخانه سیاهکل گفت: «فرهیختگان زیادی از شهرستان سیاهکل در مناصب بزرگ علمی، دانشگاهی و مدیریتی کشور حضور دارند که نشان از وجود فرهنگ و منابع انسانی غنی در شهرستان سیاهکل می‌باشد!»
باید این سؤال را پرسید که چگونه است که سیاهکلی‌ها در همه جای ایران و گیلان و در همه مناصب و داشتن منابع انسانی زیاد هستند ولی مناصب مدیریتی درسیاهکل نصیب سیاهکلی‌ها نمی‌شود!
چگونه در طی این سال‌ها شعارهای رنگارنگ و همیشگی مدیران بومی برای سیاهکل شنیده‌شده و بارها در انتخابات متعدد گفته‌شده و تکرار شده است ولی مدیران سیاهکلی از این شهر رفته و یا به‌جای آن‌ها از شهرهای دیگر جایگزین آورده می‌شود!
چرا در طی این سال‌ها در مقابل رفتن مدیران سیاهکلی از این شهر و انتصاب مدیران غیربومی موضع سختی گرفته نشد؟
چرا این شعارها فقط در زمان انتخابات داده شد؟
چرا پرسشگری و مطالبه مردم سیاهکل و دیلمان از مدیران ارشد شهرستان و استان تکرار نشد که سیاهکلی‌ها به‌واقع در همه جای گیلان و کشور دارای منابع انسانی قوی و کارآمد و البته متخصص هستند ولی درسیاهکل استفاده‌ای از آن‌ها نمی‌شود و باید اذعان نمود که توجه ای به آن‌ها نمی‌شود.
چرا بانک اطلاعاتی قوی و به روزی از مدیران و جوانان سیاهکلی تشکیل نشده است که به استاندار گیلان ارائه گردد که ماهم درسیاهکل جوانان قابل رشد و با استعدادی داریم.
چرا در طی این سال‌ها با همه جوانان مستعد سیاهکل کاری شده است که در شهرستان و استان رشد نداشته نباشند و اگر به‌صورت اتفاقی در شهرستان مدیر و یا سرپرست هم شده‌اند به‌صورت بوده که برای رشد آن‌ها در استان اقدامات بعدی انجام نگرفته و گویا فقط برای دوران گذار و ایام دوره نمایندگی خاصی بوده است.
به‌راستی باید برای یک‌بار هم شده درسیاهکل کاری کرد و بر همه واجب شده تا با تشکیل کارگروهی از جوانان و اهل اندیشه با ایجاد بانک اطلاعاتی قوی و کارآمد که شامل همه مدیران، جوانان و سیاهکلی‌ها در گیلان و تهران و استان‌های دیگر است، به مدیران ارشد استان و کشور و دلسوزان سیاهکل این اطلاعات را جهت اقدام آن مسئولان برای رشد و توسعه منابع انسانی سیاهکلی‌ها ارائه داد. گرچه لازم به توضیح است که بانک اطلاعاتی شامل همه مدیران گیلانی در کشور و استان که توسط گروهی از دوستداران توسعه سیاهکل و لاهیجان در تهران گردآوری‌شده است و نیاز به تکمیل و ارائه اطلاعات بیشتری از همه دوستداران توسعه در این دو شهرستان دارد.
باید تأکید کرد که برای یک‌بار هم شده مردم در همه جریانات سیاسی و انتخاباتی و از همه مدیران ارشد به‌صورت جدی بخواهند و مطالبه گری عمومی داشته باشند که این حق جوانان مستعد و مدیران باانگیزه سیاهکل است که در شهرستان و استان و کشور رشد و ترقی کنند و به‌جای سوءاستفاده از آنان در انتخابات متعدد و دادن شعارهای زیبا و عوام‌پسند و صرف انتخاباتی که فقط در انتخابات مصرف تبلیغاتی و رای گرفتن دارد و هیچ فایده دیگری برای مردم ندارد و درست از فردای انتخابات دلایل مختلفی برای آوردن مدیران غیربومی و عدم استفاده از سیاهکلی‌ها آورده می‌شود و این‌گونه توجیه می‌کنند که در فلان اداره یک سیاهکلی نداریم و یا درسیاهکل با وی مخالف هستند و یا به آن جناح و این جناح و آن کاندیدا منتصب می‌کنند!!! این‌ها دلایل عدم استفاده از نیروهای بومی سیاهکلی است!
باید پرسید و البته پاسخ داده شود که ای کسانی که سال‌ها در مسند بوده‌اید، به‌جای فرار از پاسخگویی و توجیه کردن بگویید که برای جوانان مستعد سیاهکل و همه‌کسانی که این قابلیت رشد را داشته‌اند چه کردید؟
این روزها با طرح شفافیت در همه امور این مطالبه گری و پرسش و البته دادن پاسخ از همه آن‌هایی که می‌توانستند برای سیاهکل کاری کنند زمان خوبی است تا مردم بدانند که مقصر و یا تعلل و کم‌کاری از ناحیه کدام گروه و چه کسانی بوده است، مقایسه آماری و دوره‌ای از انتخابات و مجلس خود گواهی بر این مدعا و البته پاسخ‌های برخی می‌باشد که نشان دهد که جوانان سیاهکلی و دیلمانی مظلوم واقع‌شده‌اند، چراکه در تنها صنعت بزرگی هم که با همه شعارها مبنی بر اشتغال جوانان در منطقه دیلمان آورده شد، به‌کارگیری جوانان غیربومی خود پاسخی بر همه شعارهای تبلیغاتی است که در تابستان امسال وقتی جوانان دیلمان در یک جلسه زودرس انتخاباتی در دیلمان می‌پرسند که چرا جوانان دیلمانی و سیاهکلی در آن کارخانه مشغول به کار نیستند با پاسخ‌های غیرمعمول و همیشگی و البته دیگر غیرقابل‌باور روبه‌رو می‌شوند که دیگر این پاسخ‌ها برای جوانان امروز موردقبول واقع نخواهد شد.
آری باید کاری کرد و مطالبه گری و پرسش و شفافیت در عملکرد گذشته و امروز را از همه مدعیان خواستار شد.

  • نویسنده : حمید خوش سیرت