صفحه توئیتری زندانیان عقیدتی سیاسی موسوم به «حساب معتقلی الرأی» وابسته به مخالفان سعودی پنجشنبه شب اسامی 104 تن از افراد برجسته بازداشت شده فعال سیاسی، مذهبی در عربستان را منتشر کرد.

در این صفحه آمده است: همزمان با تداوم محاکمه پنهانی زندانیان، فهرست ۱۰۴ زندانی که طی سپتامبر ۲۰۱۷ تا اکتبر ۲۰۱۸ (شهریور ۹۶ – مهر ۹۷) بازداشت شده اند، منتشر می شود.
این حساب توئیتری می افزاید: اسامی منتشر شده، تنها افرادی را شامل می شود که شناسایی شده اند و از بازداشت خودسرانه آنها در ۱۳ ماه گذشته در عربستان اطمینان حاصل شده است.
در میان این اسامی، نام روحانیون مشهوری چون «سلمان و خالد العوده»، «عوض القرنی»، «محمد البراک» و فعالان مدنی زن همچون «سمر بدوی» (برنده ‘ جایزه بین‌المللی زن شجاع’ سال ۲۰۱۲ آمریکا )، «لجین الهذلول»، «عزیزه الیوسف» و «ایمان النفجان» دیده می شود.
دولت سعودی از ۱۰ سپتامبر سال ۲۰۱۷ (۱۹ شهریور ۹۶) شمار زیادی از نخبگان، مخالفان سیاسی، فعالان مدنی، شعرا و کارشناسان اقتصادی و دانشگاهیان را با وجود مخالفت های داخلی و خارجی بازداشت کرده است.
براساس گزارش رسانه های عربی، فعالان حقوق بشری بازداشت شده در زندان های عربستان وضعیت مناسبی ندارند و شماری از آنها از جمله الحوالی و العوده با بیماری دست و پنجه نرم می کنند.
این رسانه های خبری اعلام کردند، افراد زندانی در عربستان برای اعتراف به جرایمی که مرتکب نشده اند و دست کشیدن از مخالفت با دولت سعودی شکنجه می شوند.
فعالان عربستانی نوشته اند، بازداشت ها و عدم دسترسی متهمان به کمترین حقوق اساسی نشان دهنده نمایشی بودن اقدامات «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان در مورد اصلاحات، حذف منتقدان داخلی و مقدمه چینی برای به سلطنت رسیدن وی است.
در حالی که این بازداشت‌ها انتقاد مجامع بین‌المللی از جمله عفو بین‌الملل، دیده‌بان حقوق بشر و اتحادیه اروپا را در پی داشته است، عربستان همچنان به بازداشت مخالفان و فعالان حقوق بشری و حقوق زنان ادامه می‌دهد.