مهم نیست اهالی بیرون، کسانی که ربطی به فرهنگ و هنر ندارند و یادداشت‌های بدون نام نویسنده منتشر می‌کنند و امروز نمی‌دانم به چه دلیل و انگیزه‌ای دایه‌ی مهربان‌تر از مادر شده‌اند چه می‌گویند؛ واقعا مهم نیست؛ مهم این است که خانواده هنر خیلی خوب می‌داند شما برای فرهنگ این شهر چه کردید.

مهیار حسین‌پور رهبر ارکستر آرشیو در یادداشتی بااشاره به انتقادات غیرمنصفانه از رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان نوشت:

بسمه تعالی
باسلام خدمت مردم شریف و مهربان لاهیجان
متاسفانه در چند روز اخیر شاهد ناملایماتی‌هایی به بهانه‌ی دفاع از فرهنگ و هنر بودم و بی‌حرمتی‌هایی را نسبت به اهالی این عرصه مشاهده کردم. با اینکه تاکنون همیشه سعی کردم به هیچ وجه در مسائلی جز آنچه به هنر ارتباط می‌یابد دخالت نکنم و شعارم این بود و هنوز هم هست که هنرمند با زبان و قلم و مغز خود صحبت می‌کند، اما اکنون چند جمله دارم که ضروری می‌بینم بیان‌شان کنم.

 

خانم نادری عزیز رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لاهیجان؛

سه سال پیش به دعوت شما بزرگوار به لاهیجان آمدم؛ برای تشکیل ارکستر بزرگ موسیقی برای شرق گیلان و به نام لاهیجان؛ آن زمان که آمدم، امکانات ناچیز بود و نگران‌کننده، ولی با دلگرمی و حمایت شما کار را پذیرفتم. برایم سوال بود که چرا تمامی شهرستان‌ها و شهرهای اطراف از امکاناتی چندین برابر لاهیجان برخوردارند. سه سال با جان و دل از ما حمایت کردید، و من و همه‌ی هنرمندان ارکستر تلاش کردیم با کمترین امکانات. ولی می‌ارزید. حالا ارکستر لاهیجان باعث افتخار و مباهات است و ای کاش بدانند که با حمایت شما این افتخار ممکن و میسر شد. از طرف خودم و نوازندگان این شهر و اعضای محترم شورای موسیقی ممنونم.

مهم نیست اهالی بیرون، کسانی که ربطی به فرهنگ و هنر ندارند و یادداشت‌های بدون نام نویسنده منتشر می‌کنند و امروز نمی‌دانم به چه دلیل و انگیزه‌ای دایه‌ی مهربان‌تر از مادر شده‌اند چه می‌گویند؛ واقعا مهم نیست؛ مهم این است که خانواده هنر خیلی خوب می‌داند شما برای فرهنگ این شهر چه کردید و ما برای آنچه کردید از شما ممنونیم.
و اینکه خواستم تشکر کنم به این خاطر که در تمام سال‌های تلاشم در موسیقی، چه زمانی که تهران بودم و چه زمانی که در شهرستان‌های اطراف آن و حتی استان‌های دیگر، برای دیدن رییس اداره‌ی فرهنگ و ارشاد گاهی هفته‌ها در نوبت می‌ماندم و اکثرا اوقات هم ناکام می‌شدم. ممنون که در دفترتان همیشه به روی هنرمندان باز است؛ از لبخند و حمایت‌تان هم ممنونم.

در تمامی سه سال، حضورتان در تمرین‌ها، اجراها، بزرگداشت‌ها و جلسات برای‌مان دلگرمی بود. ممنون به خاطر اینکه سه سال قبل هیچ نداشتیم و اکنون چندین انجمن فعال داریم: تئاتر فعال شهروند، پرداختن به کودکان، بها به موسیقی و ارکستر و آموزشگاه‌ها، انجمن شعر و ترانه، کتاب‌خوانی و… ممنونم.

و کلام آخرم به دوستان منتقد؛

دوستان عزیز دو جبهه شدیم و به سوی یکدیگر تیر پراکنی می‌کنیم. قیمت دلار ربطی به حضور ما ندارد. هنرمند بیش از هر چیز نیازمند آرامش است، پس لطفا آرامش چند ساله‌ی ما را برهم نزنید تا بازهم برای‌تان افتخارآفرینی کنیم و اینکه خانم نادری عزیز، این شهر سالن آنچنانی و امکانات مناسبی ندارد، ولی هنرمندانی دارد که تمام شهرستان‌ها و شهرهای اطراف آرزوی داشتن‌شان را دارند. روزی به گاندی گفتند چطور با این جثه‌ی کوچکت می‌خواهی رهبر شوی؟ گفت چه بسا در این جثه‌ی کوچک مغز بزرگی باشد.
مثل همیشه لبخند و حمایت شما یاری‌مان می‌کند. لاهیجان، بی‌شک لایق بهترین‌هاست؛ ممنونم که هستید.

  • نویسنده : مهیار حسین پور