در رابطه با دقت این ادعاها باید گفت که به سختی قابل راستی آزمایی هستند

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا به تازگی ادعایی عجیب در رابطه با شرکت گوگل مطرح کرده است، و البته شواهد او صرفا برگرفته از آنالیزهای انجام شده توسط یک گزارشگر است.

به نقل از ، ترامپ(که زمانی مجری برنامه‌ای تلویزیونی به نام کارآموز بود) یک تئوری توطئه جدید را مطرح نموده که مستقیما علیه «تکنولوژی بزرگ» است.

رسانه‌های جناح راست آمریکا(محافظه کارها) اخیرا شروع به صحبت درباره سانسور دیدگاه‌ها و سایت‌های مربوط به خود در نتایج جست‌وجوها کرده‌اند؛ ترامپ روز سه شنبه در توئیترش به این تئوری دامن زد:

«نتایج جست‌وجوها برای عبارت Trump News فقط به نمایش اخبار «رسانه‌های جدید جعلی» منتهی می‌شوند. به عبارت دیگر، آنها علیه من و دیگران دست به تقلب می‌زنند تا تقریبا تمام اخبار و گزارشها بد باشند. CNN متقلب در صدر آنهاست. صدای جمهوریخواهان/محافظه‌کاران و رسانه‌های منصف خفه می‌شود. غیرقانونیست؟…»

همچنین به ادعای وی: «۹۶% نتایج جست‌وجوی عبارت Trump News به اخبار رسانه‌های جناح چپ کشور اختصاص داده شده‌اند. گوگل و دیگران در حال خفه کردن صدای محافظه کاران و مخفی نمودن اطلاعات و اخبار خوب هستند. آنها بر چیزهایی کنترل دارند که ما ممکن است ببینیم و ممکن است نبینیم. این یک وضعیت حاد است که باید برای چاره جویی شود! – دونالد ترامپ (@realDonaldTrump) 28 اوت ۲۰۱۸

این آمار (۹۶%) ظاهرا از صرفا یک منبع به دست آمده است: یک سایت محافظه کار به نام PJ Media، که اصولا برای استفاده از حرف‌های «ژورنالیست‌های شهروند»، و نه اتکا بر متخصصان «رسانه‌های جمعی»، ایجاد شده است.
خبر آن مبتنی بر شواهد نقل شده از یک گزارشگر است که این عبارت را «چند بار» بر روی کامپیوترهای مختلف در گوگل جست‌وجو کرد.