رشد چشمگیر چاقی و کم تحرکی در کودکان و نوجوانان تهدیدی بزرگ برای نسل های اینده

 

هنوز بزرگان ما به یاد دارند که کودکان و نوجوانان نسل پیشین اوقات فراغت خود را با وسایلی مانند: توپ، فوتبالدستی و دوچرخه و وسایل پرتحرک می گذراندند.
امروزه با پیشرفت تکنولوژی فضای تازه و تبع آن مشکلات جدیدی هم برای کودکان و نوجوانان در فضای مجازی و تکنولوژی ایجاد شده است، به جرات می توان امروزه کمتر بچه ای به سراغ بازیهای سنتی و محلی رفته و برای گذراندن وقت خود با دوستان در محله ها و پارک ها بازی می کنند. اکثر نونهالان و نوجوانان ترجیح می دهند بیشتر وقت خود را در دنیای فناوری و دیجیتال بگذرانند و بازیهای رایانه ای و صفحات اجتماعی سرگرم شوند.
این عامل باعث شده است تا کم تحرکی و چاقی در نونهالان و نوجوانان به طور شگفت انگیزی افزایش یابد. ورزش و داشتن تحرک به عنوان یکی از اولین اصول داشتن سلامت جسمانی شناخته شده است. ممکن است این نکته بدیهی به نظر برسد اما بدون شک بسیاری نمی دانند که فعالیت های ورزشی حتی برای کودکان ضرورت دارد، بیشتر والدین فکر می کنند، کودکی که به قول خودشان از صبح تا شب مشغول بازی است، نیازی به ورزس کردن ندارد. در صورتی که جست و خیز و فعالیت زیاد از مشخصه های دوران کودکی است و با افزایش سن، کودک تحرک کمتری خواهد داشت.
خانواده ها باید بدانند اگر کودکان به طور منظم به ورزس نپردازند، عادت به این کار پیدا نخواهند کرد و هر چه بزرگتر می شوند بیشتر به نشستن پای تلویزیون یا انجام بازیهای رایانه ای عادت می کنند. بیشتر افرادی که در دوران کودکی به ورزش عادت می کنند در سنین بزرگسالی نیز، علی رغم مشغله و نوع کار خود، زمانی را به ورزش اختصاص خواهند داد.
ورزش کردن در سنین کودکی به بچه ها کمک می کند تا از نظر بدنی و اجتماعی رشد کنند.
طی یک تحقیق مشخص شد متاسفانه ۷۰ درصداز مردم ایران بی تحرک و کم تحرک اند که آمار جالب توجهی بوده و واقعا جای تامل دارد.
همچنین آکادمی روانپزشکی کودکان و نوجوانان آمریکا طی یک تحقیق به این نتیجه دست یافتند که ورزش باعث می شود تا کودکان روی کار گروهی تمرکز کنند و بتوانند دوستان جدیدی بیابند. همچنین ورزش کردن صبر و پشتکار را نیز به کودکان یاد خواهد داد، یعنی دقیقا مهارت هایی که بعدا در زندگی او را یاری خواهند نمود. ورزش کردن به کودکان می آموزد قوانین را رعایت کرده و منصفانه عمل کنند و به کودکان کنار آمدن با پیروزی و شکست را می آموزد.
از این رو لازم است تا والدین با استفاده از روش هایی کودکان و نوجوانان خود را برای بهبود و ارتقای سلامتشان تشویق به ورزش کردن نمایند، چرا که کودکان و نوجوانان امروزی، پدران و مادران آینده هستند. پس لازم است جسم و روحی سالم داشته باشند.
بنابراین پیگیری مسئولین و متولیان امر و با حمایت های همه جانبه و مشارکت خانواده ها در ایجاد توسعه فرهنگ سلامت با محوریت انجام فعالیت های ورزشی در میان دانش آموزان از مسائل ضروری هر جامعه در حال توسعه محسوب می شود که به داشتن نسلی شاداب و سالم منجر می شود.

دکتر کیوان انتظامی- مدرس دانشگاه