تامینی نماینده سابق رشت در مجلس گفت: اگرچه دولت باید پاسخگوی نابسامانی‌های اقتصادی باشد،‌ اما در شرایط فعلی که دشمن برای ما دندان تیز کرده باید متحد باشیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ابریشم ، دکتر حسن تامینی گفت: متاسفانه اوضاع اقتصادی چنان بغرنج شده که نه‌تنها اقشار ضعیف جامعه بلکه حتی طبقه متوسط نیز تحت فشار شدیدی قرار گرفته‌اند.

نماینده مردم رشت در مجالس هشتم و نهم با تاکید بر اینکه دولت باید هرچه زودتر برنامه‌ای برای کاهش فشار اقتصادی تهیه کند، تاکید کرد: تیم اقتصادی دولت آقای روحانی متاسفانه نشان داده توان پیش‌بینی و کنترل بازار را ندارد. این نکته البته عجیب است چون آقای روحانی و مشاورانش همواره تاکید کرده‌اند که این دولت، دولت ژنرال‌هاست. حال اینکه ژنرال‌های اقتصادی دولت دوازدهم چگونه از پیش‌بینی‌های ساده بازار ناتوان شده‌اند، سوالی است که دولتمردان پاسخش را بدهند.

او همچنین گفت: من چون خود از جامعه دانشگاهی هستم و همواره برای دانشگاهیان و اهل تخصص احترام ویژه‌ای قائلم،‌ اما در شرایط حاضر عامه مردم تحلیل‌های اقتصادی واقع‌بینانه‌تری دارند تا دولت.

تامینی در پاسخ به این سوال که آیا عمده مشکلات اقتصادی سه ماه اخیر متاثر از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌هاست یا نه، گفت: من تردید دارم که این همه افسارگسیختگی اقتصادی در مدیریت اقتصادی تنها به‌خاطر تحریم‌ها بوده باشد. هرچند اگر هم اینچنین باشد،‌ دولت باید بپذیرد که اشتباه کرد که تمام تخم‌مرغ‌هایش را در سبد برجام قرار داد. اما همان‌طور که گفتم من اعتقاد ندارم که تحریم‌ها همه مشکل ماست. البته تحریم‌ها نقش موثری در التهاب بازار دارد، اما وزرا در واقع کارشان همین است که برای هر شرایطی سناریوی عملی برای مدیریت اقتصاد داشته باشند. خروج آمریکا از برجام هم یک شبه اتفاق نیفتاده. حداقل از شش ماه قبل از اینکه ترامپ آمریکا را از برجام خارج کند، زمزمه‌هایی جدی در این مورد شنیده می‌شد. بنابراین دولت وقت داشت که فکری برای کنترل بازار کند،‌ اما متاسفانه در این زمینه کوتاهی صورت گرفته است.

دکتر تامینی حفظ اتحاد بین همه‌ی جناح‌های سیاسی و ملت و دولت و حاکمیت را لازمه عبور از شرایط فعلی دانست و گفت: انتقاد از دولت اگر دلسوزانه باشد نه تنها به ضرر دولت نیست بلکه می‌تواند به دولتمردان کمک هم بکند. اما در شرایط حساس کنونی که دشمنان برای کشورمان دندان تیز کرده‌اند،‌ همه‌ی مردم با هر طیف فکری باید با هم متحد شوند و در کنار هم قرار بگیرند تا انشاالله از این شرایط نیز عبور کنیم.

نماینده مردم رشت در مجالس هشتم و نهم برخورد با فساد را موجب استحکام نظام و همچنین پایه‌های اعتماد مردم با نظام دانست و گفت: همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند قوه قضاییه و تمام ارکان نظام،‌ حتی خود دولت باید بدون ملاحظه با فساد اقتصادی مبارزه کنند. مردم اگر ببینند نظام در برخورد با متخلفان تعارفی ندارد، اعتمادی دوچندان به نظام خواهند کرد.

شهردار رشت باید زودتر انتخاب شود

دکتر حسن تامینی با اشاره به استعفای نصرتی، شهردار رشت آن هم در حالی‌که کمتر از یک سال از آغاز به کارش گذشته بود،‌ گفت: نصرتی با ۱۱ رای اعضای شورا انتخاب شد. بنابراین اعضای محترم شورا باید بپذیرند که در انتخاب خود دچار اشتباه شدند. چون منتخب آنها در عمل نشان داد ارزشی برای رای منتخبان مردم و همچنین خود شهر قائل نیست.

او همچنین گفت: چیزی که بیش از شهر رشت از آن رنج می‌برد، عدم ثبات مدیریت شهری است. ما چندبار دیگر باید مرتکب این اشتباه شویم تا متوجه شویم هیچ نابغه‌ای هم نمی‌تواند در عرض یک یا دو سال یک شهر را توسعه دهد.

نماینده سابق رشت با اشاره به لزوم انتخاب هرچه سریع‌تر شهردار رشت گفت: امیدواریم این‌بار اعضای شورا با نگاهی کلان‌نگر و فارغ از لابی‌های سیاسی و با تکیه به تخصص، فرد شایسته‌ای را برای مدیریت شهری انتخاب کنند. در هرصورت خیلی خوب نیست که شهرداری رشت با سرپرست اداره شود. رشت سال‌ها از توسعه عقب‌مانده و عدم ثبات مدیریت شهری یکی از مهم‌ترین دلایل عقب‌ماندگی رشت است.

تامینی در پایان گفت: امیدوارم در انتخاب شهردار رشت، صلاح مردم رشت در اولویت قرار بگیرد.