مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان گفت طی 3ماهه نخست سالجاری بالغ بر 119هزار و 258 تن كالا ازاستان ترانزيت گرديده است

​به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ابریشم ، مهندس نازک کار، مدير كل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گیلان گفت: طی ۳ماهه نخست سالجاری بالغ بر ۱۱۹هزار و ۲۵۸ تن كالا ازاستان ترانزيت گرديده است كه از اين مقدار ۹۵هزار و ۴۷۶ تن از مرز آستارا ۲۳هزار و ۷۸۲ تن  از مرز انزلي ترانزیت شده است..

این مقام مسئول افزود: طی این مدت ۴۱هزار و ۹۲۶ تن سهم ترانزیت ورودی کالا به استان و نیز  ۷۷هزار و ۳۳۲ تن کالا آمار ترانزیت خروجی کالا از استان  بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته شاهد کاهش ۳۴ درصدی ترانزیت ورودی و رشد ۳ درصدی ترانزیت خروجی از استان می باشیم.

ایشان در ادامه انواع لاستیک، تخته، ارزن و پارچه را عمده ترين کالاهای ترانزيت شده طي مدت يادشده  ذکر کردند.

وي سپس خاطر نشان نمود: در اين مدت ۳۳ هزار و۲۰۴ تن كالا از مرز آستارا وارد كشور گرديده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۲درصد کاهش داشته، عمده كالاهاي وارداتي مرز آستارا در ۳ ماهه سالجاري نیز انواع تخته، ارزن و گوشت بوده است .

مدیرکل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان اظهار داشت: طي اين مدت همچنين بالغ بر۱۶۵هزارتن كالا از اين مرز صادر گرديده كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۰ درصد رشد داشته است، میوه و تره بار، انواع کاشی و پلی اتیلین نیز عمده كالاهاي صادر شده از مرز آستارا در ۳ ماهه سالجاري بودند.

مهندس نازک کار در ادامه با اشاره به میانگین تردد روزانه ۲۴۸ دستگاه کامیون و ۴ دستگاه وسیله نقلیه مسافری از مرز آستارا افزود: ۹هزار و ۸۳۲  دستگاه كاميون طی این مدت به مرز آستارا  وارد و ۱۲ هزار و ۴۹۹ دستگاه کامیون نیز ازاین مرز خارج شده اند. همچنین طی این مدت۱۵۱ دستگاه وسیله نقلیه مسافری به مرز آستارا وارد و ۱۴۹ دستگاه وسیله نقلیه مسافری از این مرز خارج شدند.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح وضعیت تردد ۳ ماهه مسافر از مرز آستارا پرداخته ،گفت: در ۳ ماهه نخست سالجاري با میانگین تردد روزانه ۲هزار ۹۰۶ نفر مسافر حدود۲۶۱ هزار و ۶۰۲ نفر مسافر از مرز آستارا تردد نموده اند كه از اين تعداد ۱۳۷هزارو ۹۴ نفر مسافر وارد و ۱۲۴ هزار و ۵۰۸ نفر مسافر نيز از اين مرز خارج شده اند.

شایان ذکر می باشد ۳ شركت حمل و نقل بين المللي كالا ، ۱شرکت حمل و نقل بین المللی مسافر و ۸۵  نمايندگي شركتهاي حمل و نقل بين المللي كالا درحال حاضر در استان گيلان مشغول فعاليت مي باشند .