به گواه آمار و نظر تمامی کارشناسان داوری جهان فغانی بهترین داور این دوره از رقابت های جام جهانی 2018 روسیه بود که در میان تعجب همگان فینال را سوت نزد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ابریشم ، درخشش علیرضا فغانی در جام جهانی ۲۰۱۸ غیرقابل انکار و چشم پوشی بود اما گویا کمیته داوران فیفا و فدراسیون جهانی ۲۰۱۸ به دلیل منافع خود از این اتفاق بزرگ چشم پوشی کردند. علیرضا فغانی در تمام بازی هایی که در جام جهانی سوت زد ستاره بی چون و چرای بازی لقب گرفت.تصمیمات فوق العاده و بدون اشتباه این داور همگان را بر این باور هم عقیده کرده بود که او به راحتی به عنوان داور فینال جام جهانی انتخاب خواهد شد. اما در یک تصمیم عجیب و بحث برانگیز فیفا و کمیته داوران این فدراسیون بازی نهایی را به پیتانا آرژانتینی داد.

بر طبق اخباری از منابع نزدیک به کولینا در کمیته داوران فیفا، یعنی معاونت این کمیته، راز عدم انتخاب فغانی به عنوان داور فینال جام جهانی ۲۰۱۸ اعلام شده است. این مدیر قطری انتخاب پیتانا را سیاست اینفانتینو و فان باستن دانسته است و دخالت آن ها را در این امر و توجیه کولینا برای این انتخاب را دلیل اصلی این تصمیم مهم دانسته است.

جالب است بدانید که دلیل این امر استفاده نکردن از تکنولوژی کمک داور ویدئویی در این جام بوده است. پیتانا که بازی افتتاحیه جام جهانی را نیز داوری کرده بود در همان بازی ابتدایی از VAR استفاده کرد و حتی در بازی فینال با وضوح بیشتر از این تکنولوژی استفاده کرد تا این سیستم جدید را که هزینه زیادی برای برگزار کنندگان این رقابت ها به همراه داشت به جهانیان معرفی کند. اما علیرضا فغانی در هیچ یک از بازی هایی که قضاوت کرد از این تکنولوژی استفاده نکرد تا فیفا بازهم به خاطر کسب منافع خود و معرفی این سیستم که برای تبلیغات باید در چشم جهان فوتبال آن را فرو می کرد از حق مسلم داور کشورمان چشم پوشی کرد و عدم استفاده از VAR را دلیل اصلی انتخاب نشدن بهترین داور جام جهانی برای قضاوت بزرگترین بازی این جام بداند.

لازم به ذکر است که بازی فینال جام جهانی آمار بینندگان فوق العاده بالایی را به خود اختصاص می دهد و محفلی بسیار مناسب برای تبلیغات این تکنولوژی می باشد که با دیده شدن آن منافع برگزار کنندگان به طور کامل تامین می گردد. حال در صورت انتخاب فغانی به عنوان داور این بازی احتمال دیده نشدن این تکنولوژی به مراتب بالاتر می رفت.

 

  • منبع خبر : ورزش 11