دغدغه امروز چايكاران و اهالي چاي اين است كه كارخانه شهيد اسلامي به سرنوشت كارخانه دولتي فجر لاهيجان گرفتار نشود اگر بعضي از مسئولين در سالهاي گذشته دغدغه حمايت از توليد وچاي را داشتند ،وضعيت چاي و كارخانه فجر اينگونه نبود آيا نبايد بين توليدكنندگان واقعي كه در اكثريت هستند وتوليدكنندگان ويژه خوار كه كمتر از انگشتان يك دست هستند تفاوتي قائل شد؟

در شرايطي كه ميتوان با يادداشت هاي تحليلي و ارائه راهكارها به صنعت چاي كمك نمود ولي برخي با هر نوشته اي به دنبال ايجاد فضاي اختلاف و تفرقه در بين اهالي انديشه و مردم هستند
يادداشت يكي از چايكاران و عضو باسابقه قبلي شوراي بخش مركزي لاهيجان ميتواند باب گفتگو را در خصوص پژوهشكده چاي و عملكرد آن باز كند.

 

اظهارات جناب آقای دکتر نیکفر نه اتهام است و نه سیاسی بلکه واقعیت است.

 

اینجانب احمد افخمی شیخانی به عنوان یک چایکار و به عنوان کسی که سال ها نماینده کشاورزان وعضو شرکت تعاونی چایکاران بوده و از درد و رنج این قشر عظیم و مشکلات و معضلات پیش روی کشت و صنعت چای کشور مطلع می باشم و از عملکرد و شرح وظایف دستگاه های اجرایی آشنایی کافی برخوردارم ،بر خود وظیفه دانستم نسبت به اظهار نظر ناآگاهانه و غیر منصفانه آقای بهزاد سازنده در خصوص اظهارات جناب آقای دکتر نیکفر نماینده محترم مردم شریف شهرستانهای لاهیجان و سیاهکل (عضو کمیسیون بهداشت و درمان) در مجلس شورای اسلامی پیرامون تولید چای ارگانیک و عملکرد پژوهشکده چای نقدی منصفانه داشته باشم.
آقای بهزاد سازنده، ایکاش به جای اظهارنظر جانبدارانه و نا آگاهانه کمی تحقیق و تفکر می کردید. زیرا اظهارات آقای دکتر نیکفر نه تنها اتهام و سیاسی نیست، بلکه واقعیتی است که برخی به جای دیدن واقعیت ها خود را به خواب زده اند. امروز دغدغه آقای دکتر نیکفر و خیل عظیمی از دلسوزان کشت و صنعت چای کشور این است که کارخانه شهید اسلامی به سرنوشت شوم کارخانه دولتی فجر لاهیجان گرفتار نشود!!!!کارخانه ای که بر اساس مصوبه دولت به صورت ارزان و در قالب شرکت تعاونی به عده ای افراد خاص واگذار گردید تا بدون تغییر کاربری در حوزه تولید چای خشک به فعالیت خود ادامه دهد. اما عده ای خاص با نیت نامیمون و با حمایت برخی افراد ذی نفوذ سیاسی، کارخانه مذکور را از گردونه تولید خارج کردند و با تغییر کاربری و با فروش آن ثروت های بادآورده ای را به یغما بردند.!!!! سوال اینجاست اگر نماینده محترم وقت لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی مثل نماینده محترم فعلی از منافع ملی دفاع می کرد و دغدغه حمایت از کشت و صنعت چای و تولید داخلی را در سر می پروراند، مسلماً کارخانه فجر لاهیجان با آن قدمت چند دهه ، الآن پابرجا بود و شاهد تخریب آن نبودیم. آقای سازنده منویات مقام معظم رهبری در حمایت از کالای ایرانی آویزه گوش ماست و همه ما وظیفه داریم از کالاهای ساخت داخل حمایت کنیم .اما بر همگان واضح است که مقدار تولید چای به اصطلاح ارگانیک تحت عنوان پیمان مشارکت دانش فنی که سالانه بین ۱۵ تا ۱۶ تن بیشتر نیست و امسال هم به دلیل عدم تامین کودهای آلی کافی و سایر عملیات بهزراعی از سوی بخش خصوصی کمتر از این هم خواهد بود، ماه ها قبل از آن که این چای تولیدی از انبارکارخانه مذکور خارج گردد، حجم هنگفتی از چای غیر ارگانیک در بسته های مختلف و با برند پژوهشکده چای در سطح کشور توزیع می شود و مصرف کنندگان قیمت چند برابری چای ارگانیک را می دهند ولی چای غیر ارگانیک می نوشند. واقعاً چه کسانی پاسخگوی حقوق مصرف کنندگان هستند؟آیا این عمل در راستای حمایت از کالای ایرانی است؟ آیا هیچ اهرم نظارتی بر تولید و توزیع این کالا وجود دارد؟ سوال این است که چرا چای های سنواتی و غیر بهداشتی یک بخش خصوصی را به عنوان یک چای با کیفیت با تلقی اینکه زیر نظر کارشناسان آن پژوهشکده تولید شده در کیوسک آن واحد پژوهشی با چند برابر قیمت واقعی به مصرف کنندگان به ویژه گردشگران و مسافرین فروختند و از اعتماد مردم به پژوهشکده چای سوء استفاده گردید؟ در حا لی که قرار بود در آن محل چای ارگانیک فروخته شود. کدامیک از کارشناسان کنترل کیفی اینگونه چای ها را تایید کردند یا می نمایند؟ لازم است که در این مورد تحقیق و بررسی نماید و از اظهار نظرهای غیر مسئولانه جداً پرهیز نمایید. اگر در این کار سوء استفاده ای نبوده چرا از ادامه این کار توسط برخی دستگاه های نظارتی جلوگیری بعمل آمد و فروش آن متوقف شده است؟
آقای بهزاد سازنده آیا نباید بین تولیدکنندگان سالم که در اکثریت هستند و تولیدکنندگان ویژه خوار که شاید تعداد آن ها به تعداد انگشتان دست هم نرسند تفاوت قائل شد؟ آیا جایگاه و منزلت آنان در نزد افکار عمومی یکسان است؟ آیا یادتان رفته که برخی از همین افراد سودجو و منفعت طلب از طریق لابی گری با برخی مسئولین اسبق سازمان چای که پای آن ها به محاکم قضایی باز شده و سایر مسئولین ذیربط، حجم بسیار زیادی از چای های سنواتی غیر قابل مصرف را که هزینه های هنگفتی برای تولید و انبارداری آن ها توسط دولت هزینه گردید، به بهانه تولید کمپوست، وارد زنجیره توزیع جهت مصرف داخلی نمودند و از این رهگذر مبالغ هنگفتی را به جیب زدند؟
آقای بهزاد سازنده همه ما می دانیم که کارخانه شهید اسلامی قبل از طرح نا موفق اصلاح ساختار چای به عنوان یک واحد تولیدی تحت مجموعه سازمان چای کشور فعالیت می نمود که بعد از تغییر وظایف حاکمیتی سازمان مذکور به عنوان یک کارخانه غیر فعال طی حدود یک دهه از چرخه تولید خارج گردید و راه اندازی مجدد آن به هیچ وجه توسط بخش خصوصی مورد اشاره حضرتعالی انجام نشده، بلکه در مدیریت قبلی پژوهشکده و با اعتبار دولتی در سال ۱۳۹۴ به بهره برداری رسید و در همین سال اقدام به تولید چای خشک نمود و از سال ۱۳۹۵ پیمان مشارکت با بخش خصوصی در راستای تولید چای ارگانیک شروع گردید. آقای بهزاد سازنده برای تولید چای ارگانیک و هر محصول ارگانیک دیگر یک سری استاندارد ها و الزامات قانونی وجود دارد که تولید کننده ملزم به رعایت آنهاست و در یک مکان نمی توان هم محصول ارگانیک تولید نمود و هم غیر ارگانیک. آیا می دانید که کارخانه مذکور در سال جاری دهها تن برگ سبز غیر ارگانیک منطقه شما را به چای خشک تبدیل نموده در حالی که مجاز به این کار نبوده است؟ و این در حالی است که ظرفیت کارخانجات چایسازی ما خیلی بیشتر از میزان برگ سبز تولیدی است و حتی خود این سرمایه گذار می توانست و می تواند چای کشاورزان منطقه جنابعالی را در کارخانجات چایسازی خود فرآوری نماید. آقای بهزاد سازنده متاسفانه حضرتعالی درک صحیحی از محصول ارگانیک ندارید و فکر می کنید چون از سموم شیمایی در باغات چای استفاده نمی شود، بنابراین چای تولیدی ما ارگانیک است.لازم است بدانید عدم مصرف سموم و هر نوع کود شیمیایی از شرایط اصلی محصول ارگانیک است، ضمن اینکه باید سایر الزامات و استانداردهای قانونی را نیز رعایت نمود. گرچه ما قبول داریم که چای تولیدی کشورما به جهت عدم مصرف سم محصول سالمی است، اما سالم بودن هر محصولی به منزله ارگانیک بودن آن نیست. اینکه می فرماید هیچ ماده شیمیایی در تولید برگ سبز باغ های چای کشور مصرف نمی شود، اشتباه محض است. آیا در باغ های چای ما از کود های شیمیایی استفاده نمی شود؟ آیا کودهای شیمیایی مواد شیمیایی نیستند؟ با این وصف عقیده دارم پیگیری جناب آقای دکتر نیکفر به عنوان نماینده محترم مردم شریف شهرستانهای لاهیجان سیاهکل وعضو کمیسیون بهداشت ودرمان در مجلس شورای اسلامی در این خصوص نه تنها به منزله تسویه حساب شخصی نیست؛ بلکه عین حمایت از منافع عموم مردم، تولید ملی و مطالبات به حق مردمی است.لذا جا دارد از پیگیری ها وحمایت های همه جانبه نماینده محترم مردم در امورات مختلف حوزه انتخابیه شهرستانهای لاهیجان وسیاهکل خصوصاً در ارتباط با امور مربوط به کشاورزان زحمتکش چایکار و صنعت چای تشکر وقدرانی نماییم.

باتشکر
احمد افخمی
کشاورز چایکار وعضو هیئت مدیره شرکت تعاونی چایکاران منطقه ۵ شهرستان لاهیجان