رسیدن به عنوان آقای گلی جام جهانی که جایزه آن کفش طلاست، در اندیشه شکارچیان دروازه‌‌هایی وجود دارد که شایستگی خود در امر گلزنی را بارها اثبات کرده‌اند.

عوامل التهاب جام جهانی بازیکنانی هستند که شانس زیادی برای گلزنی دارند. آنهایی که می‌توانند با گل‌های مهمی که وارد دروازه رقیبان می‌کنند عامل برتری تیم‌شان شوند و در این میان برخی از این افراد که بیشتر در پست مهاجم بازی می‌کنند به دنبال آن هستند که آقای گل رقابت‌های شوند و کفش طلای جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را به یغما ببرند.

در جام‌های جهانی گذشته ستارگانی چون پله و رونالدوی برزیلی، اسکیلاچی ایتالیایی، گرد مولر و کلوزه آلمانی، جاست فونتین فرانسوی، اولگ سالنکو روس، رودریگز کلمبیایی و …. بودند که فاتح کفش طلای مسابقات شدند. در این دوره نیز ستارگانی وجود دارند که از بخت بیشتری نسبت به سایر بازیکنان حاضر در روسیه بهره می‌برند تا در روز پایانی مسابقات عنوان آقای گلی را به دست آورند و صاحب کفش طلا شوند. در ادامه به اسامی نفراتی که شانس زیادی برای رسیدن به جایگاه بهترین گلزن جام جهانی را دارند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

لیونل مسی

ستاره پرفروغ آلبی‌سلسته در دوره قبلی جام جهانی پس از خامس رودریگز در رده دوم قرار برترین گلزنان قرار گرفت. او در ۳۱ سالگی با کوهی از تجربه و کلکسیونی مملو از جام‌های قهرمانی به روسیه آمده است تا جای خالی کاپ جام جهانی را به ویترین افتخاراتش اضافه کند. مسی در این راه به دنبال آن خواهد بود تا با گل‌های تاثیرگذارش علاوه بر آنکه تیمش را قهرمان جهان کند، مالک کفش طلا هم بشود. احتمالا به همین دلیل بسیاری از کسانی که هوادار مسی نیستند هم دوست دارند او این بار دست‌کم کفش طلای جام جهانی را به دست آورد. ستاره‌ای که در جام جهانی برزیل توپ طلا را برد در روسیه نامزد اصلی کسب آقای گلی است.

کریستیانو رونالدو

نمایش نه چندان جالب رونالدو در جام‌های جهانی ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ و جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۶ را نباید به حساب او در این دوره از رقابت‌های جام جهانی گذاشت. کریستیانو در دو فصل اخیر مهارت بالای خود در گلزنی را به رخ تمامی مدعیان کشاند و علاوه بر آنکه برترین گلزن پرتغال در رده ملی شده است، آمادگی آن را دارد تا در این دوره برای رسیدن به کفش طلا شایستگی‌هایش را نشان دهد. اگر چه بسیاری معتقدند رونالدو نمی‌تواند در جام جهانی روسیه با پیراهن پرتغال همچون تیم رئال مادرید گلزنی کند اما او قصد دارد اشتهای بالایش در فتح دروازه حریفان را اثبات کند.

نیمار

 

گران‌ترین فوتبالیست دنیا پس از رفع مصدومیت در دیدار با اتریش گلزنی کرد تا به رکورد روماریو برسد و حالا در اندیشه ان است تا به رکوردهای ستاره‌ای چون پله نزدیک شود. او که در جام جهانی گذشته به دنبال آن بود تا جام قهرمانی را بالای سر ببرد پس از شکست تاریخی در نیمه‌نهایی برابر آلمان، انگیزه‌اش برای رسیدن به کفش طلا را هم از دست داد اما با قهرمانی در المپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو نشان داد که سلسائو در وضعیت مناسبی قرار دارد. حالا نیمار آمده تا در کنار بازیکنانی که بوی قهرمانی می‌دهند فاتح کفش طلا شود. به خصوص اینکه برزیل تا مرحله نیمه‌نهایی جام جهانی روسیه راه نسبتا آسانی در پیش دارد.

آنتوان گریزمان

 

بهترین مهاجم اروپا در یورو ۲۰۱۶ که توانست آقای گل آن رقابت‌ها شود حالا آماده است تا بار دیگر این عنوان را در جام جهانی به دست آورد. قدرت بالای تهاجمی خروس‌ها این فرصت را در اختیار گریزمان می‌دهد تا او به دنبال آقای گلی باشد. قرار گرفتن فرانسه در گروهی آسان که در آن تیم‌های استرالیا، پرو و دانمارک قرار دارند نیز شانس آنکه گریزمان بتواند در همان دور مقدماتی خود را به صدر جدول گلزنان ببرد را افزایش داده است. مهاجم ۲۷ ساله‌ای که از ساده‌ترین فرصت‌هم می‌تواند گلسازی کند.

هری کین

کاپیتان سه‌شیرها در دو فصل اخیر رشد فزاینده‌ای داشته است. اگر چه کین قابل قیاس با مسی و رونالدو نیست ولی در گلزنی تبحر ویژه‌ای دارد. او در نوک پیکان تاتنهام آن قدر گل زده که نشان دهد تا چه اندازه خطرناک است. هری اگر با مصدومیت قوزک پای راست مواجه نمی شد بدون تردید برترین گلزن لیگ جزیره در فصل گذشته می‌شد. با این حال او ۳۰ گل زد تا در رده دوم قرار بگیرد. بسیاری از هواداران انگلیسی بر این باورند که پس از جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک که ستاره پرفروغی چون گری لینه‌کر توانست مالک کفش طلا شود، این بار هری کین می‌تواند سه‌شیرها را به این افتخار برساند.

تیمو ورنر

از او به عنوان سلاح مرگبار مانشافت‌ها در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه نام برده می‌شود. تیمو ذکاوت بالایی در گلزنی دارد و این را در تیم لایپزیک اثبات کرد. او در انتخابی جام جهانی هم در نوک حمله بسیار باهوش عمل کرد تا جایی که یواخیم لوو اعلام کرده روی گل‌های او حساب ویژه ای باز کرده است. اوج هنر ورنر در ضدحمله‌هاست. سرعت مثال‌زدنی مهاجم جوان و چارچوب شناس ژرمن‌ها می‌تواند کفش طلا را برایش به ارمغان آورد و البته که پنجمین جام قهرمانی جهان را به آلمان بدهد.

 

رادامل فالکائو

غیبت او در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل باعث شد تا خامس رودریگز مهاجم هدف کلمبیا شود و در پایان جام هم کفش طلا را ببرد. حالا که رادامل بازگشته و آمادگی بالایی هم دارد، خامس به عنوان مهاجم سایه از او حمایت می‌کند تا بتواند به کفش طلا برسد. بسیاری از کارشناسان به این نکته اذعان کردند که اگر فالکائو در ۲۰۱۴ همراه کلمبیا بود این تیم در یک چهارم برزیل را حذف می‌کرد. مهاجم مخوف تب زرد حالا آماده است تا ارزش‌های بالایش را به منصه ظهور برساند.

محمد صلاح

البته که مصدومیت هری کین اجازه داد تا صلاح اقای گل لیگ برتر جزیره شود ولی تباید فراموش کرد که محمد ۳۲ بار در جریا رقابت‌های لیگ برای سرخ‌پوشان آنفیلد گلزنی کرد و عامل اصلی صعود تیمش به فینال لیگ قهرمانان اروپا بود. خطای عمدی سرخیو راموس باعث شد تا صلاح در دقایق ابتدایی بازی فینال مصدوم شود و لیورپول قهرمان نشود. حتی این نگرانی به وجود آمد که عزیز مصر در جام جهانی غایب باشد اما صلاح خود را به روسیه رسانده است. کفش طلا با پیراهن تیم ملی مصر برای محمد غیرممکن به نظر می‌رسد ولی او جزو مدعیان است.

ادینسون کاوانی

 

۱۰ گلی که ادینسون در انتخابی ۲۰۱۸ روسیه زده است گویای آمادگی بالای او در خط حمله است. کاوانی در کنارش لوییز سوارز را دارد که در دادن پاس گل مهارت خاصی دارد و این را در بارسلونا اثبات کرده است. ادینسون می‌داند رقیبان زیادی دارد اما با برتری که در انتخابی نسبت به مسی، نیمار، گابریل ژسوس و الکسیس سانچز داشت، این بخت را دارد تا برابر حریفان نشان دهد چقدر حرفه‌ای است.

ادن هازارد

هافبک بازی‌ساز چلسی در لیگ برتر جزیره در گلزنی خیلی موفق نبود ولی در انتخابی جام جهانی برای بلژیک ۸ گل زد و ۵ پاس گل داد تا نشان دهد اگر به عنوان مهاجم بازی کند، توانمندی به خصوصی در گلزنی دارد. هازارد خلاقیت خاصی در زدن ضربات نهایی دارد و قطعا در تیم پرستاره بلژیک می‌تواند در کنار روملو لوکاکو گل‌های زیادی را بزند و البته به دنبال کفش طلا باشد. جایزه‌ای که مشخصات آن در حد و اندازه‌های «ادن» ۲۷ ساله دیده می‌شود.